O životě 23. 12. 2019 PDF Tisk

Co vyjadřuje dárek

Vánoční období je spojené s darováním. Dáváme si dárky a doufáme, že jeden druhého potěšíme. Ono darování však neprobíhá pouze na hmotné úrovni. Mnohem důležitější je, co se odehrává uvnitř. Co onen dárek vyjadřuje.

Co vyjadřuje dárek

U dětí je to snadné – jejich život je jednoduchý a radostný. Těší se na Vánoce, protože dostávají dárky. A děti milují dárky! Skutečně? Jsou dárky opravdu to, proč se na Vánoce tak těší? Když si vzpomenu na svá dětská léta, nemohu samozřejmě říci, že bych se na dárky jako takové netěšila. Těšila a moc. Ale to, proč mne Vánoce vždy přitahovaly, byla spíše celková atmosféra a společnost, jež se u nás ve svátečním čase scházela.

Celá rodina pohromadě

Rodiče měli dovolenou a všichni, na kterých mi záleželo, byli se mnou – většinou měli také dobrou náladu, takže jsme se smáli a veselili. S babičkou jsme pekly vánočku a cukroví, maminka smažila vinnou klobásu a balila dárky, s tatínkem jsme zdobili stromeček. A do toho všechny magické vůně a chutě. Jako dítě jsem se tetelila a nemohla se dočkat radostné atmosféry, k níž rozbalování dárků patřilo, ale rozhodně nebylo jediným a nejdůležitějším článkem.

Co vyjadřuje dárek?

Nejdůležitější pro mě bylo, že jsme všichni spolu a nehádáme se. A potom, když jsem byla starší, jsem objevila kouzlo darování – první dárky jsem vyráběla a „prala jsem se“, abych mohla své „minidárky“ rozdávat u stromečku jako první. Nemohla jsem se dočkat, co mí milovaní na dárečky řeknou, a ono „těšení se“ mi zůstalo dodnes. Tím se dostáváme k otázce, která byla v úvodu položena jako náznak. Co vlastně dárek vyjadřuje?

Tam, kde je ukryto kouzlo Vánoc

Když se zamyslíme, můžeme říci, že v dárku je skryto veškeré kouzlo Vánoc. To vlastně zároveň odpovídá na otázku, co dárek vyjadřuje. Není to onen předmět sám o sobě, je to to, co obdarovávanému předává.

Také máte někdy pocit, že raději obdarováváte, než že jste obdarováváni? Že milujete pocit, když někomu, koho milujete, můžete udělat radost? A že se naopak „bojíte“, že milovaný, jenž vám něco daruje, nepozná a neuvidí v plnosti onu radost, kterou prožíváte vy nad dárkem od něho? Vyjádřením čeho je tedy dárek?

Vzájemné lásky a úcty, jež k druhým chováme. A právě zde je skryto ono jedinečné a nenahraditelné kouzlo Vánoc. Dárek je zhmotnělý cit, který našim bližním vyjadřujeme. A nezáleží na tom, kolik peněz za něj utratíme. Záleží na tom, s jakou upřímností jej dáváme.

Jemnost skrytá v malém balíčku

Vánoce nás učí ukazovat, co je v nás nejlepší. Nebo nejhorší? Přijde na to. Dárek sám o sobě totiž vyjadřuje mnohé. A nelze v tomto směru zobecňovat. Darování jako takové odhaluje, co je v člověku nejjemnější. Nebo nejhrubší? Ani v tomto směru nelze zobecňovat.

Strýček, který neví, co vám má koupit, pečlivě počítá, kolik vám dá peněz, abyste si mohli udělat radost. Vyrobí krásnou obálku, potáhne ji blyštivým papírem a s upřímným srdcem předává zabalenou bankovku. Vzdálený příbuzný, který neví, co by vám koupil, ale ví, že jsou Vánoce, že se po roce zase uvidíte a že by se slušelo, aby vám něco předal, zajde do Tesca a nakoupí bez rozmyslu pár kosmetických balíčků, které potom náhodně rozhodí vybraným rodinným příslušníkům.

Co vyjadřuje první dárek? A co druhý? Záleží na předmětu? Odpověď musí každý najít v sobě. Pro každého vyjadřuje dárek něco jiného. Ve většině případů však odráží mnohé. Darujme s láskou a s láskou dary přijímejme, všímejme si a čtěme, co je psáno mezi řádky. A buďme vděční.

 

  • autor: Kateřina Hájková
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné