Zdravá strava 07. 12. 2016 PDF Tisk

Zdravé vánoční pečení

Vánoce a vánoční svátky jsou odpradávna vnímány jako dny hojnosti a hodování. Všichni si chceme dopřát, oslavit Vánoce poctivě, občas se i přejíst – tomu se zkrátka nevyhneme. Ne všichni si však chceme doslova zruinovat své zdraví.

Zdravé vánoční pečení

Už jsme se naučili experimentovat s různými typy mouky (celozrnná, špaldová, pohanková...), ubírat cukru či přidávat jen cukr třtinový, nechat osmažené řízky na papírových ubrouscích kvůli přebytečnému tuku či použít tučný bílý jogurt místo majonézy. I přes to všechno je stále co zlepšovat, protože chemické procesy jsou neúprosné. Zde je tedy několik užitečných tipů, na co si dávat při vánočním vaření a pečení pozor.

Tuky a žluknutí

České vánoční pokrmy se vyznačují tím, že jsou bohaté na tuky. Ať už je to smažený kapr, majonéza, linecké cukroví, nebo pečená kachna. A právě na tuky bychom si měli dávat pozor nejvíce, protože při nesprávném zacházení podléhají tzv. žluknutí.

Žluknutí tuků je chemický proces, který může být různého typu. Nám nejznámější je asi žluknutí oxidační, kdy dvojné vazby obsažené v tucích vlivem přístupu kyslíku ze vzduchu reagují, a vznikají tak nové chemické látky – aldehydy a ketony, které mění chuť a vůni tuků spolu s jejich zdravotními účinky. Žluklým tukům bychom se měli jednoznačně vyhýbat, protože jsou pro tělo nezdravé. Z toho důvodu se přidávají do průmyslově zpracovaných potravin či doplňků stravy na bázi tuků aditiva – antioxidanty. Ty zabraňují nežádoucím reakcím v rámci potraviny. My bychom si měli dávat pozor na žluknutí olejů, másla či ořechů, které používáme při přípravě pokrmů nejen o Vánocích ale i v průběhu roku.

Oleje bychom měli uchovávat buď v tmavých lahvích, nebo na tmavém, chladnějším místě, a ne v blízkosti varných desek, trouby či mikrovlnky. Na smažení řízků z kapra či masa bychom nikdy neměli používat máslo, ale nejlépe (jako chuťový i kvalitativní kompromis) řepkový olej či v rozumné míře sádlo, případně ghí. Oba tuky mají vysoký kouřový bod, a nedochází tak k nežádoucímu přepalování. Žluknutí je nebezpečné zejména u ořechů. Nikdy nekupujte ořechy pochybných značek, vždy k nim čichněte, případně je ochutnejte, než je použijete do pečení či vaření, jestli nezapáchají nebo nechutnají nezvykle hořce. Raději si připlaťte za kvalitní ořechy a semínka v BIO kvalitě a od ověřených značek.

Máslo na pečení cukroví používejte vždy čerstvé, nikdy po uplynutí minimálního data spotřeby, a opět platí, že kvalita nade vše. Co typ másla, to chuť cukroví – je to tak. Zvolený druh (značka) másla má opravdu velký vliv na celkový výsledný dojem z cukroví. Máslo by mělo být vždy 100%, nepoužívejte směsné tuky či různé margaríny (až na ty kvalitní, určené pro pečení, pro ty, co se živočišným tukům vyhýbají). Rozhodně nedoporučuji používat ani jakékoliv „speciální“ tuky na pečení a levné margaríny, které obsahují nezdravé trans-mastné kyseliny. Sledujte pravidelné laboratorní testy potravin, mezi které patří i testy kvality másel, a při nákupu se jimi inspirujte.

Sušené ovoce a síření

Sušené ovoce k Vánocům neodmyslitelně patří. Sáhněte si ale do svědomí, kdo poctivě nakupujete nesířené sušené ovoce (pravda, hůře dostupné) nebo s ním alespoň před konzumací patřičně nakládáte? Často nad tím jen mávneme rukou. Přitom oxid siřičitý, SO2, aditivum s kódem E220, patří mezi alergeny, na které jsme podle nové legislativy upozorňováni ve všech jídelních lístcích a na etiketách výrobků. Mnozí z nás jsou na tuto látku totiž více než citliví – po její konzumaci může dojít k bolestem žaludku, hlavy či celkové nevolnosti. Neměli bychom tedy vyhledávat jen krásné oranžové sušené meruňky, ale dát také šanci těm ošklivým, hnědým, které však nebyly sířeny. Když už sířené sušené ovoce používáte, propláchněte ho alespoň před požitím nebo užitím horkou vodou.

 

Objednat předplatné