Technika cvičení 17. 07. 2018 PDF Tisk

Volně jako motýl

Léto je v rozpuku a pro děti přišlo jedno z nejkouzelnějších období – velké prázdniny. Během tohoto času jsou volné jako malí motýlci přelétávající z květu na květ. Vezměme si příklad z přírody a z dětí, kteří k ní mají mnohem blíže než my dospělí. Svou přímočarostí a upřímností.

Volně jako motýl

Často se užívá přirovnání „volný jako pták“. O motýlí volnosti se ale moc nemluví. Není to škoda? Motýl, jeden z nádherných symbolů léta, přeci přímo zosobňuje volnost, lehkost a nenucenost vědomého bytí v celé jeho kráse, plnosti a velikosti. Tolik barev, elegance a osobitosti. V jednom jediném malém tělíčku. Každý z nás je vlastně takovým motýlem, jen se musíme naučit vlastní krásu nacházet a vnímat. Právě s tím může pomoci následující sestava. Praktikujme ji klidně, s úctou a láskou k nám samým i k celému světu a všem(u), kteří jej obývají.

Počáteční koncentrace

Zahajte praxi v sedu se založenýma nohama (jak je vám pohodlné). Obraťte pozornost dovnitř. K dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Vyprázdněte mysl. Soustřeďte se pouze na dech. Za temenem hlavy se vytahujte vzhůru. Dýchejte a vnímejte kouzlo jedinečné neopakovatelné přítomnosti. Jakmile pocítíte známky nepohodlí, nesetrvávejte dále v poloze a prohoďte nohy, založte na druhou stranu. Potom proveďte 5 kol pozdravu slunci. Zakončete polohou jezdce na obě nohy, ve které setrvejte delší dobu, a vnímejte, jak pánev klesá dopředu a dolů, a jak se tím uvolňují kyčle a třísla. Odpočiňte si ve variaci na polohu dítěte, v níž odtáhnete kolena od sebe trochu více než na šíři boků, spojíte špičky od nohou, ruce pošlete do dálky, vytáhnete se za nimi a hlavu položíte na čelo na zem. Dýchejte do břicha a relaxujte.

Motýlek – protažení zad, uvolnění kyčlí

Z polohy dítěte se přesuňte do sedu. Roztáhněte nohy, spojte chodidla a chytněte se za ně. Vytáhněte se za temenem hlavy vzhůru, otevřete hrudník a několikrát se volně nadechněte. Potom, podobně jako v případě polohy kočky, začněte pomalu s nádechem od kostrče prohýbat a s výdechem hrbit, brada jde k hrudní kosti. Několikrát zopakujte a potom vyměňte dechové kolo – ve vyhrbení bude nádech, v prohnutí výdech. Zopakujte opět několikrát, potom zastavte na středu, srovnejte se a dýchejte. Poté začněte s nádechem tlačit kolena co nejvíce k zemi, s výdechem naopak nahoru a k sobě. Nekmitejte, postupujte pomalu, slaďte dech s pohybem. Vykonejte 10x a poté zase prodýchejte na středu. Potom uvolněte dolů na střed, dýchejte do břicha a setrvejte delší dobu, jak tělo dovolí. Sledujte, jak s každým výdechem tělo klesá více dolů a kyčle se uvolňují. Jakmile začnete pociťovat bolest, z polohy odejděte. Natáhněte nohy, uvolněte se k nim dolů a odpočiňte si.

Blaženost v blaženosti

Setrváváte/vraťte se v poloze/do polohy motýlka. Odtud přejděte do polohy blaženosti. Chodidla stále spojená, kolena od sebe. Přesuňte se do lehu na zádech. Spojte ruce, propleťte prsty a pošlete je za hlavu. S nádechem napněte všechny svaly na těle, s výdechem uvolněte. Zopakujte. Poté rozpleťte prsty a chytněte se za lokty. Prodýchejte a poté vyměňte ruce a chytněte se za lokty opačně. Dýchejte klidně, volně, vnímejte dráhu, kterou dech v těle vykonává. Vnímejte, jak se s každým nádechem hrudník otevírá a uvolňuje. Poté přesuňte dlaně na podbřišek. Dýchejte do břicha, sledujte, jak se s každým nádechem zvedá nahoru a dolů. Odpočívejte. Potom natáhněte nohy a zaujměte polohu šavásany. Paže mějte podél těla, dlaněmi vzhůru. Pozornost je u dechu. Nechte v sobě doznít pocity z uplynulého cvičení.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné