Vzdělávání 23. 03. 2018 PDF Tisk

Umění jógového dotyku

Jednou z možností, jak na lekci jógy našim klientům poskytnout co největší péči, jsou dopomoci v pozicích. Úkolem kvalitního lektora je totiž lekci nejenom odmluvit, případně předcvičit, ale především svým klientům během lekce věnovat pozornost, snažit se o to, aby si špatným prováděním dané pozice neublížili a aby se v dané ásaně mohli uvolnit a správně v ní dýchat.

Umění jógového dotyku

Dopomoci v ásanách jsou typické především pro Aštánga jógu, ale využít je můžete v jakémkoliv stylu jógy. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že klienti milují, když jim někdo do pozice pomůže a oni se mohou více uvolnit. Než se ale bezhlavě vrhnout do „napravování“ našich klientů v pozicích, je dobré si uvědomit pár zásad, aby dopomoci neměly opačný účinek a my našim klientům neublížili.

1. Cílem není klienta za každou cenu dostat do pozice.

Je třeba si uvědomit, k čemu vlastně mají dopomoci sloužit a jaký mají mít účinek. To, co je důležité během provádění jógových ásan, je být v nich stabilní a uvolněný. V první řadě je důležité, jak klient v ásaně dýchá, pokud se v ní třese, je v křeči a nedokáže plynule dýchat, je vhodné klientovi pomoci a částečně za něj ásanu „podržet“. Cílem tedy rozhodně není klienta natlačit do pozice, ale jemnými dotyky rukou jej v ásaně uvolnit tak, aby v ní mohl dýchat a nemusel vynaložit tak velké úsilí.

2. Nepoužíváme hrubou sílu.

Tato zásada navazuje na zásadu předchozí. Jak již bylo zmíněno výše, cílem není klienta za každou cenu do pozice dostat. Absolutně nevhodné je použití hrubé síly. K dopomocem používáme maximálně přenášení naší vlastní váhy. Ve většině případů postačí jemný dotyk dlaní či předloktí, abychom klientovi naznačili směr, nebo jen jemný dotyk na místě, kde vidíte ztuhlost (například ramena). Když jen naznačíte směr, či se jen dotknete daného místa, klienti se často uvolní úplně sami, jakoby se vám rozpustí pod rukama, není tedy nutné používat velkou sílu. Je třeba mít na paměti, že dopomoci mají mít spíše terapeutický účinek.

3. Posloucháme dech klienta.

Další důležitou zásadou je dopomáhat klientovi v souladu s jeho dechem. Je dobré se nejprve naladit na jeho dýchání a pak mu synchronizovaně s jeho dechem dopomoci. Pokud byste ke klientovi bezmyšlenkovitě přiskočili a bez toho, aniž byste nejprve odsledovali jeho dech, na něj zatlačili, můžete jej zranit. Dopomáhání v pozicích je jemnou a procítěnou prací, je potřeba klienta vnímat, jakoby s ním splynout v jedno.

4. Dopomáháme jen těm, které už alespoň trochu známe.

Doporučuji do pozic příliš nepomáhat lidem, které neznáte nebo je na lekci vidíte třeba jednou do měsíce. Na veřejné lekce často chodí lidé, které po jedné návštěvě nevidíte třeba dva měsíce, anebo chodí noví klienti. U takovýchto lidí bych byla velice opatrná, protože nevíte, v jakém jsou fyzickém a emocionálním stavu, a dopomoci pak mohou mít opačný účinek. K tomu, abyste bezpečně poskytli dopomoc, je nutné znát zdravotní stav klienta a jeho tělo. Pokud totiž klienta neznáte a nevíte, jestli třeba nemá problém s koleny, dopomocemi byste mu mohli spíše uškodit než pomoci. Proto doporučuji dopomáhat jen stálým klientům, které znáte. Některé dopomoci navíc mohou působit intimněji (například u pozice Yoga Nidrasana, kde má praktikant obě nohy překřížené za hlavou), proto je téměř nutné se s klientem delší dobu znát, aby mu vaše asistence nebyla nepříjemná a naopak se místo uvolnění nestáhnul.

5. Nebojte se zeptat.

Jediný, kdo zná své tělo a ví, jak se v něm cítí, je sám klient. Někdy je pro učitele těžké odhadnout, co je málo a co už je příliš. Každý člověk je jiný a jinak cítí, proto u někoho už jen lehký dotyk může být bolestivý. Je tedy na místě se vždy klienta v průběhu dopomoci zeptat, zda ho nic nebolí a zda je dopomoc takto ok. Je dobré ho ještě před tím, než mu do pozice pomůžete, poučit o tom, aby se v případě, že mu bude cokoliv nepříjemné, nebo pokud ho něco bude bolet, ozval. Zpětná vazba je pro nás učitele důležitá, proto se nebojte klienta zeptat, zda mu byla dopomoc příjemná či naopak. Pořád se učíme a je pro nás důležité vědět, na čem pracovat nebo na co si dát do příště pozor.

6. Pokud si nejste jistí, raději se dopomoci vyvarujte.

Vždy platí, že pokud si nejste jistí, zda víte, jak klientovi dopomoc v pozici bezpečně poskytnout, raději se dopomoci úplně vyhněte a zkuste klienta navést jen slovy, vyvarujete se tak rizika, že klienta zraníte a vyhnete se tak případným nepříjemnostem. Pokud se techniky adjustmentu teprve učíte, je vhodné nejdříve asistovat svému učiteli, který vám ukáže jak dopomáhat. Až nabydete jistotu, můžete se do adjustmentů pustit sami, ale vždy s pokorou, úctou a respektem.

Nelze očekávat, že naše dopomoci budou hned napoprvé správně provedené a splní svůj účel, jako většina věcí i dopomáhání do pozic vyžaduje praxi. Vašima rukama musí projít desítky lidí, než nabydete určitou jistotu a budete se cítit během dopomocí příjemně. Proto je dobré se je nejprve učit buď přímo od zkušeného učitele, anebo absolvovat vhodné semináře, kde se naučíte, jakým způsobem dopomáhat, abychom klienta především nezranili.

Pokud vás techniky dopomocí zajímají, chcete se o nich dozvědět více a především si je prakticky vyzkoušet, můžete se zúčastnit semináře Umění jógového dotyku aneb dopomoci v ásanách“, který se koná dne 2. 6. 2018 v Energy studiu Praha 2.

 

Objednat předplatné