Technika cvičení 25. 09. 2016 PDF Tisk

Tipy pro pozice na rukách

Toužíte se v józe stále zlepšovat a rádi byste zvládli i složitější pozice? Vašek Krejčík pro vás připravil několik tipů, které vás k jejich dokonalému provedení jistě dovedou...

Tipy pro pozice na rukách
  1. Pro praktikování vzporů je třeba být rozvičený a zahřátý, aby tělo mohlo dobře zaujmout pozice. Více než sílu potřebují pozice dech, koncentraci a umění rozložit a pracovat s váhou těla.
  2. Dech je základem každé ásany a tak, když ve vzporových pozicích budete vnímat oporu dechu v těle (dotek a místa aktivity v těle při dýchání), tak zaměstnáte svou mysl a pozornost takto aktivovaná bude tím, co vám pomůže v provedení pozice. Jednoduše řečeno, vaše oči nebudou mít takovou sílu v přenosu informace, jak pozice vypadá, a vy z ní nedostanete strach. Klidně bych doporučil i opakování v mysli mantry so-ham, čímž posílíte koncentraci, kterou pozice vyžadují.
  3. Kdykoliv opřete ruce na zem, prociťte všechny prsty a celou ruku rozloženou na zemi. Uvědomte si zatlačení do rukou a od nich se odtlačení k druhému konci těla, který se zvedá nahoru. V tomto vědomí provádějte vzpory. Pokud byste použili jen princip opory o ruku, tak pod tíhou gravitace bude tělo klesat dolů, ale my se potřebujeme odtlačit, abychom využili síly gravitace a proti ní působící reaktivní (odpor) sílu. V této kombinace se aktivuje střed těla a vzpor bude snadný.
  4. Je-li možné, podle typu pozice, nechat nohy na sobě nebo nohu opírat o jinou část těla, nepokládejte je jen na sebe, ale využijte jejich tlak do sebe jako oporu a sílu, která pomáhá provádět a udržovat pozici. Opět uvádím příklad vrány. Když nohy necháte od sebe, bude daleko těžší udržet se, než když se hrany chodidel vzájemně opírají. Zde je jedna síla a potřebujete najít druhou protisílu v koruně hlavy a třetí v opoře rukou. V této kombinaci, jako byste vyplnili svým tělem prostor a všechny části těla máte spojené do jednoho celku. Ani jedna část těla nepadá nebo není zapomenuta, protože to by vám neumožnilo provést pozici. Vrána přenosem váhy a ohraničením silou sama vznikne.
  5. Jsou-li ruce na zemi a máte se na nich zvednout, je třeba nespěchat. Raději než rychle zvedat nohy tam, kam je máte dostat, si uvědomte váhu těla a rozložení váhy. Potom postupně přenášejte váhu na rukách směrem, jakým je třeba, pracujte s těžištěm těla, aby došlo k tomu, že se např. nohy při pozici vrány samy zvednou. Budete-li primárně zvedat nohy, pozice se hůře zaujme, než když přenesete váhu, aby se tímto způsobem nohy zvedly.
  6. Neukotvená část těla vám nedovolí zaujmout pozici. Celé tělo je třeba mít pod kontrolou.
  7. Opíráte-li hlavu o zem, dejte si pozor na to, aby veškerá váha nebyla právě na hlavě. Krční páteř je rychle náchylná ke zranění, a tak využijte oporu, např. ve stoji na hlavě musí nést předloktí, lokty a nohy, které se tlačí nahoru více než samotná hlava.
  8. Víc než touha po dokonalé ásaně vám pomůže lehké „hraní si“ v pozici a její zkoušení. Nezapomeňte respektovat své tělo.
  9. Důležité je neodrážet se, nebýt zbrklý a zmírnit chtění pozici udělat. Nechte těmto vizuálně „náročným“ pozicím čas, aby nastaly. Pravidelným tréninkem.

 

Objednat předplatné