Cvičební sestavy 19. 06. 2018 PDF Tisk

Tělo a napětí

Jste aktivní a využíváte své tělo konstruktivně? Pak je svalový tonus a napětí přirozené. Přirozený tonus je nutný pro udržování buněk a tkání těla v dobrém zdravotním stavu.

Tělo a napětí

Příroda nás vybavila určitými mechanismy, které nás nutí uvolňovat své napětí a nudu. Nuda je snad nejhorší typ napětí, protože ničí tělo pomocí entropie. Entropie je stav, kdy energie je tak roztříštěná a chaotická, že toto množství energie není schopné tělesné práce nebo udržení svalového tonu těla. Nepřirozený stres a napětí vznikají ze starostí a úzkostí svazující svaly těla a zatěžují vazy i šlachy až k vážnému chronickému onemocnění. Takovou situaci je potřeba řešit na úrovni těla i mysli. Správný tonus těla musí být udržován, má-li existovat harmonie různých funkcí těla.

Příroda nás obdařila protahovacími reflexy, spojenými především s probouzením. Přirozené protažení představuje vlastně způsob, jak vehnat čerstvou okysličenou krev do všech svalů a tkání. V jógovém systému pro uvolňování stresu a napětí se užívají různé přístupy, které zahrnují využití poloh těla, které protahují, zkrucují a ulevují od fyzických napětí, a to stejně jako pránájáma, která zaměřuje tok krve přímo do určitých oblastí potřebujících kyslík a spolu s ním je naplňuje i životní energií. Samozřejmě sem patří i relaxační techniky. V některých jógových praktikách stačí napětí, vytvořené polohami, jako protiklad stresu nebo napětí svalů, vznikajícího z podvědomé úzkosti a příslušné polohy potom postupně tyto svaly uvolňují. Jindy naopak se musí vyvinout velké napětí, aby se rozpustily staré napěťové vzorce těla.

Mnohé jógové polohy zahrnují protažení, např. kočičí protažení, mardžarija krija, sarva krija. Nové napětí je třeba aplikovat velmi opatrně, má-li skutečně plnit svůj úkol, a nikoliv jen zvýšit napětí těla. Mysl musí vědět, že nové napětí je uvolňující, že je uměle vytvořené a že má za úkol uvolnit předchozí napětí, které se objevilo na základě podvědomých, negativních reakcí na jiné podmínky. Zkrátka, musíte si být vědomi toho, že vnášíte do těla napětí, abyste se uvolnili. Technika, která využívá různých částí těla, marmanasthána krija, má i svoji aktivnější variantu. V této formě procházíme pozorností jednotlivé části těla a vnášíme do nich napětí od nohou až po hlavu. Napětí vědomě uvolňujeme, a to část po části – postupně od hlavy až po nohy, uvolníme veškeré svalové napětí.

Pokuste se provést tuto kriji i ve stoje, vleže na zádech a naposledy vleže na břiše. Stejnou techniku lze užít i na boku.

1. část: Když stojíte, přeneste váhu těla na jednu nohu, abyste jednu polovinu těla mohli uvolnit. Začněte dýchat hlubokým dechem a vneste napětí do uvolněné nohy tím, že stáhnete všechny prsty proti bříšku chodidla. Prohněte chodidlo jako byste chtěli přiblížit bříško chodidla k patě, a vneste tak do něj napětí. Pokrčte nohu a přitáhněte ji kotníkem ke stehnu. Vneste napětí do kotníku a do lýtka. Vneste napětí do kotníku a do lýtka. Vneste napětí do kolene a podkolení. Vneste napětí do všech stehenních svalů. Napněte hýžďový sval a chviličku setrvejte s dechem zastaveným po nádechu, abyste mohli procítit napětí celé končetiny. Nyní uvolněte s výdechem napětí celé nohy – od hýždě, stehna, kolena, lýtka až po kotník, patu, chodidlo i prsty na noze. Pomalu se projděte a sledujte rozdílné pocity v noze, která již cvičila tuto kriji, a noze, která ji necvičila. Přeneste hmotnost na uvolněnou nohu a opakujte celou kriji pro tuto končetinu.

2. část: Postavte se pevně na obě chodidla a s pomalým nádechem vnášejte napětí do obou hýžďových svalů. Vneste napětí do oblasti stydké kosti a pánve. Vneste napětí do spodních břišních svalů. Zároveň vneste napětí do svalů spodní části zad. Napněte svaly hrudníku, svaly střední části zad, horní části hrudníku, svaly střední části zad, horní části hrudníku a horní části zad, až napětí dosáhne k ramenům. Teď vydechujte a v opačném pořadí uvolňujte napětí od ramen až po hýždě.

3. část: Vneste napětí do jedné paže podobně jako u nohy. Začněte ohnutím prstů, stažením ruky v pěst, otočením pěsti proti zápěstí, vneste napětí do předloktí, ohněte loket směrem dovnitř, napněte biceps a vneste napětí do ramene. Vydechujte a uvolněte napětí z jednotlivých částí v opačném pořadí, tedy od ramene k prstům ruky. Stejným způsobem napněte a uvolněte i druhou ruku. Potom napněte a uvolněte obě ruce naráz.

4. část: Postavte se vzpřímeně a začněte zhluboka dýchat. Pak vneste napětí do šíjových svalů, napněte bradu, rty a ústa, nos, tváře, oči, uši, pokožku pod vlasy, temeno hlavy, obličejovou část a oblast mezi obočím. Vydechujte a uvolňujte všechny zmíněné části v opačném pořadí od vrcholu hlavy až po šíji.

5. část: Pokuste se provést tuto kriji jen na jedné polovině těla, s nádechem vneste napětí a s výdechem je rozpusťte. Následovně pokračujte na druhé polovině těla.

6. část: S hlubokým nádechem vneste napětí do celého těla a s výdechem je uvolněte. Proveďte si celou kriji třikrát. Techniku můžete provádět i vleže. Pravidelné používání této techniky poskytne výborný svalový tonus a pružnost těla. Navíc se naučíte velmi dobrou metodu relaxace.

 

Literatura: Jóga – krok za krokem, 1999

 

  • autor: Eva Učňová
  • foto: Shutterstock.com

Objednat předplatné