Zdravá strava 23. 11. 2014 PDF Tisk

Svačit, nebo nesvačit?

Pro mnoho lidí představuje vydatná snídaně problém – a to jak z časového tak z konzumačního hlediska. A co teprve svačiny?

Svačit, nebo nesvačit?

Pro mnoho lidí představuje vydatná snídaně problém – a to jak z časového tak z konzumačního hlediska. A co teprve svačiny? Je však důležité si uvědomit, že každé jídlo dne – snídaně, svačina, oběd i večeře - má svoji funkci v rámci stravování. Potřeba svačit se liší v závislosti na denním režimu každého z nás.

Pokud váš denní režim zahrnuje vstávání v brzkých ranních hodinách (6., 7., 8. hod) věřte, že dopolední svačinu potřebujete. Po brzké snídani je do oběda daleko, cca 4-6 hod, a to je dostatečná doba na to, aby výrazně klesla hladina cukru v krvi, samozřejmě v závislosti na povaze snídaně. Tělo zareaguje snížením soustředivosti a celkové aktivity. Pokud to vydržíte do oběda, budete mít s největší pravděpodobností ihned po něm chuť na sladké, jak se tělo bude snažit opět stabilizovat hladinu glykémie. Zařazením svačiny jednak zmírníte potřebu se na oběd tzv. „nafutrovat“ a přejíst a jednak zmírníte riziko poobědového utlumení. Odpolední svačiny jsou důležité ze stejného důvodu jako ty dopolední. Pokud je rozestup oběda a večeře více jak 4-5 hod, odpolední svačina by měla být opět zařazena. Ideální svačinou (dopolední a odpolední svačina by dohromady měla tvořit max. 25% denního energetického příjmu) je ovoce, zakysané mléčné výrobky nebo alternativní (sójové) náhrady, celozrnný chléb se sýrem nebo tvarohem apod.

Sečteno a podtrženo: svačiny tedy fungují primárně jako prevence únavy a nekontrolovatelné chuti na sladké a také jako ujištění našeho těla, že se nemusí bát hladovění.

Pro sportující jedince je význam svačin ještě trochu větší. Pokud pravidelně sportujete, zařaďte malou svačinu ihned po cvičení, úměrně vašemu sportovnímu výkonu. Zde je obzvláště důležité doplnit ztracenou energii v podobě rychlých cukrů (např. banán) a navíc jej doplnit např. jogurtem/tvarohem. Jako vhodná alternativa může sloužit kvalitní cereální nebo gainerová tyčinka. Doplnění energie po výkonu je důležitou součástí regenerace organismu. Pokud vás napadají myšlenky, že přece nemůžete ty pracně spálené kalorie zase hned doplnit, ihned je zapuďte. Hladověním až hypoglykemickým stavem po sportovní aktivitě zdravého příznivého efektu sportu nedosáhnete. Toto platí i pro večerní aktivity – nikdy nechoďte spát hladoví. Pokud např. skončíte sport/trénink ve 22 hod, dejte si ještě alespoň kousek ovoce. 

 

Objednat předplatné