Zdravá strava 01. 07. 2015 PDF Tisk

Slepičí vejce - nebojte se jich!

Vejce byla dlouhou dobu považována za potravinu ne úplně vhodnou. Odborníci na výživu a vědci v nás zakořenili pocit, že vejce obsahují spoustu cholesterolu, a proto je nemáme jíst.

Slepičí vejce - nebojte se jich!

Odborníci na výživu a vědci v nás zakořenili pocit, že vejce obsahují spoustu cholesterolu, který přispívá k rozvoji aterosklerózy, a tudíž bychom je měli konzumovat s velkou opatrností. Tyto vypuštěné informace měly za následek pokles spotřeby vajec jako komodity. Aktuálně však vejce zažívají revoluci – názor na ně se velmi zmírnil a my se jim už nemusíme vyhýbat tak, jak nám bylo kázáno dříve. Tento článek jistojistě nebude pro ty z vás, kteří zastáváte veganskou stravu či jiný stravovací režim, při kterém vejce ze svého jídelníčku vynecháváte. Řada z vás může vhodnost argumentovat tím, že vejce způsobují nejrůznější potravinové alergie, což samozřejmě je být pravda. Vejce jsou však nedílnou součástí kuchyní po celém světě, nemluvě o světě fitness nebo Velikonocích a já cítím, že i ony si zaslouží svou pozornost a místo v našem jídelníčku.

Složení vajec

Vejce, jakožto potenciální zárodek nového života, je nutričně velmi bohatou potravinou a to jak na základní složky stravy, tak na vitamíny, minerální látky, některé stopové prvky i jiné látky. Slepičí vejce obsahují polovinu spektra vitamínů B, které se nacházejí hlavně v bílku. Žloutek zase obsahuje vitamíny rozpustné v tucích – A, E a D. Ze stopových prvků stojí za zmínku hlavně selen, který často bývá v našem organismu deficitní. Dalšími významnými látkami jsou např. biotin, lecitin, lutein nebo zeaxantin (poslední dva zmíněné jsou karotenoidy). Lecitin, fosfolipid obsažený ve žloutku, je důležitou součástí buněčných membrán a jeho pravidelná konzumace ve významné koncentraci (v podobě potravních doplňků, ne na úrovni jednoho vejce) pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.  

Vejce a cholesterol

Je známo, že vajíčka obsahují plnohodnotné, dobře stravitelné bílkoviny v celkovém množství okolo 12 g/100 g. Vejce byla dokonce dlouhá léta používána jako referenční potravina pro výpočet biologické hodnoty bílkovin, obsahují totiž vyvážený obsah aminokyselin. Mnohem častěji si však vejce spojujeme s tuky, což už je choulostivější téma. Zde vystupuje velmi diskutovaný cholesterol, který se nachází ve vaječném žloutku. Jeho obsah činí okolo 400 mg/100 g (zhruba 2 žloutky). Na tomto místě je však nutné podotknout, že postoj k vejcím jakožto cholesterolovým strašákům byl již přehodnocen. Příjem cholesterolu ze stravy má na zvyšování „zlého“ (LDL) cholesterolu mnohem menší vliv než genetika a strava jako taková. Pokud konzumujeme velké množství jednoduchých cukrů, nasycených tuků a tuků ztužených, obsahujících trans-mastné kyseliny, škodíme si tím mnohem více. Játra produkují cholesterol denně, naše tělo se tedy nespoléhá na příjem zvěnčí. Pokud ho dostane, tolik se nesnaží, pokud se ho nedostává, produkci naopak ještě více podpoří. Je tedy důležité mít na paměti, že cholesterol je a vždycky byl důležitou součástí stravy. Některé studie dokonce naznačují, že pravidelná konzumace vajec pomáhá zvýšit množství toho „hodného“ typu cholesterolu (HDL). Pro člověka bez zdravotních problému (týkajících se hlavně kardiovaskulárních onemocnění nebo trpícího hypercholesterolémií) je přiměřená konzumace vajec v množství 1-2 denně bezpečná.

Velmi moderní se v poslední době stalo obohacování krmných směsí slepic. Nejčastěji se jedná o omega-3 mastné kyseliny nebo například selen. Taková vejce pak obsahují i něco navíc, samozřejmě na úkor vyšší ceny. Dle mého názoru se tak stávají zajímavou funkční potravinou.

Na závěr něco veselejšího...ztracené vejce

Vejce jsou často nedílnou součástí receptů a lze je připrav na nespočet způsobů. Asi nejhonosnější úprava je na styl ztraceného vejce – pokud se vám zadaří, můžete být na co pyšní.

 

Postup

Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu, do které přidejte lžíci octa. Do hrnečku vedle si opatrně rozklepněte vejce. Vařečkou vytvořte v hrnci vír a vejce do něj nehte pomalu vklouznout. Nechte vařit asi 3 min a poté naběračkou na noky opatrně vyjměte. Servírujte například na hnízdečku zeleninového salátu.

 

  • autor: Mgr. Michaela Bebová
  • www.biochemicka.cz
  • zdroj fotky: Samphotostock.cz 

 

Objednat předplatné