Zdraví 11. 01. 2017 PDF Tisk

Rozum a hubnutí

Po novém roce se množí zájem o hubnutí jako epedemie. Různé zaručené rady, pokusy, rychlé diety nabourají organismus a hubnutí se stává nebezepečné. Jak jednoduše přistoupit k hubnutí?

Rozum a hubnutí

Rozum je jediný lék při hubnutí! Člověk, který chce hubnout, často ve své mysli nic jiného nemá, a tak blbne. Základním neduhem procesu hubnutí, je hubnutí bez cvičení, které dokáže poničit tělo. Aby tělo hublo, potřebuje mít svaly, protože ty si nárokují tuk, jako svůj zdroj energie (pohon). To znamená, že pokud člověk necvičí a hubne stravovací dietou, nevědomě jde proti přírodě. Organismus jen vypuzuje vodu, spaluje to „málo“ svalové hmoty, které je podmínkou hubnutí, a v těle tuk stále zůstává. V začátku hubnutí, když začnete cvičit, se může stát, že člověk přibere na váze, ale tuková vrstva se zmenšuje. A tím, že tuk je lehčí než sval vznikne představa, že člověk přibírá. Toto neřešte! Vypovídající hodnota je měřený centimetry objem pasu. Svalová tkáň je jediná tkáň, která může v hubnutí pomoci. Žádná hladovka, žádná dieta bez pohybu nefunguje.

Tělu je přirozený pohyb. Pohyb je potřebný pro správné fungování celého organismu a přiměřený pohyb je život! To je zákon přírody. Pokud to člověk porušuje svou leností, tělo mu to vrací. Je dobré si uvědomit hodnotu svého zdraví dříve, než je pozdě.

Nepřepalte začátek, to je první zásadní pravda. Pokud člověk začíná hubnout, měl by si uvědomit, že se nejedná o dietu a zařazení pohybu na 1–3 měsíce, ale že se jedná o změnu životního stylu na trvalo. Proto změny, které člověk provádí v procesu hubnutí, mají být rozumné a trvalého charakteru. Doporučoval bych začít jednou-dvakrát týdně a takto vydržel stále. Pokud nevyjde cvičení dvakrát týdně, je nutně alespoň jednou týdně. Ruku na srdce! Kdo vydrží cvičit celý život 4–6krát týdně? Nikdo, anebo to už také není v pořádku. A tak hledejte přiměřenost! Ze své vlastní zkušenosti vím, že je vhodné vytvořit ranní cvičební rituál a odpoledne už mít volno a čas na koníčky a rodinu. Proto je důležité dobře zvážit svůj čas a naučit se plánovat.

Dříve, než půjdete někam cvičit, je vhodné zjistit si o svém instruktorovi, jestli je odborníkem ve svém oboru. Je mnoho instruktorů, kteří cvičí jen tak, bez jakéhokoliv vzdělání, a to je cesta... do pekla. Jsem zastáncem rozumného a optimálního pohybu a mezi to řadím powerjógu, chůzi, lehký jogging, běh, pilates, funkční trénink atd. Když jednou týdně budete cvičit powerjógu, která protáhne a současně posílí, a k tomu zvolíte aerobní aktivitu typu rychlé chůze či běhu – je to dokonalá kombinace. Na sobě, ale i svých klientech, jsem si ji vyzkoušel a vím, že tato kombinace výborně funguje. K tomu vědomé a zdravé jídlo a... cíl se plní! Myslím si, že cca tři měsíce trvá, než se člověk po lehkých krizích ustálí a bude moci cvičit sám. Někdo je individualista a bude se mu cvičit samotnému dobře, někdo potřebuje „kámoše“ na společné cvičení a povídání, někdo vyhledá trenéra – to je individuální. 

Začněte s jídelníčkem a pohybem najednou, to je druhá zásada. Je dobré vzájemnou kombinací jít do všeho s rozvahou. Jedno podporuje druhé. Není pohybu bez jídla a chutného pochutnávání si bez pohybu. Je fajn takto přemýšlet a začít vědomě dodržovat jídelníček (spíš upravený způsob stravování) a k tomu se začít pohybovat. To jsou prostě spojené nádoby.

Před sportovní aktivitou není dobré cca 2–3 hodiny jíst. Po cvičení v procesu hubnutí bych si dal pozor na to, abyste nejedli sacharidy, ale zvolili, když jídlo, tak kombinaci zeleniny a bílkoviny. Po večerním cvičení by měla následovat lehká jídla. Během cvičení je vhodné dodržovat pitný režim, a pokud se člověk hodně potí, přikláním se k iontovému nápoji, který doplní vypocené minerály! Každá sportovní aktivita by měla mít úvodní protažení, zahřátí a následně výkon. Po celém cvičení je potřeba se protáhnout. Tím tělo lépe zregeneruje. Nejenom o cvičení je celý proces. Je i o pasivním odpočinku. Zajít si do sauny, na masáž a nechat o sebe pečovat někoho druhého. Jednou za měsíc to je fajn. I u žen, které chtějí hubnout, není vůbec špatné, když začnou hubnutí uvolněním lymfy na lymfatické masáži. Pak se daleko lépe hubne a očišťuje tělo.

Dejte si pozor na „zázračné“ hubnutí za pomoci různých stolů, kde ležíte, jehliček, které do vás píchají... a při všech těchto procedurách bez práce hubnete. Jen vyhodíte hodně peněž a budete oklamání. To prostě nefunguje. Lidské tělo hubne, když ho zapojíte do aktivity a tou aktivitou pálíte tuky. Tělo hubne, když vhodně a dostatečně jíte a také odpočíváte. Tělo, které hladoví, nehubne. Naopak začíná více a více hromadit a zablokuje tělo proti hubnutí. 

Hrubou chybou při hubnutí je kombinování různých rad a spoléhání se na výpovědi kamarádek... „já jsem zhubnula tak a tak“... každý je individuální, a tak není univerzálního návodu. Existují však pravidla hubnutí pro všechny – pohyb a rovnováha ve stravování. Při hubnutí musí být větší výdej energie než příjem, ale pozor na „uskřípnutí“ příjmu biologické hodnoty jídla. To pak vzniká podvýživa.

Toto jsou základní doporučení pro rozumné hubnutí. Hubnutí není proces na tři měsíce, ale jedná se o celkovou změnu životního stylu..

 

Objednat předplatné