Zažili jste na hodině jógy 08. 11. 2016 PDF Tisk

Proč se ptáme na vaše zdraví?

Na začátku lekce se můžete setkat s dotazy na vaše celkové zdraví, aktuální zdravotní stav nebo některé akutní či dlouhodobé potíže. Někdy se lektor (či lektorka) ptá pouze, zda je něco co by měl o vašem zdravotním stavu vědět. Pokud váháte, jak odpovídat, podívejme se spolu na to, co lektor skutečně potřebuje zjistit.

Proč se ptáme na vaše zdraví?

Lektor totiž obvykle nevyzvídá jen tak. Navíc se zpravidla ptá hromadně v sále všech přítomných. Určitě mu nemusíte sdělovat informace vysloveně osobního charakteru, například jakou konkrétní diagnózu vám lékař stanovil (pokud vám však v rámci ní povolil cvičení jógy). Lektora zajímají především potíže s páteří a klouby (aby vás nevystavil bolesti), zranění (pokud vás omezují v pohybu) a případné těhotenství. Jinak už jde především o to, abyste se cítili dobře, nebyli pod vlivem návykových látek a nevystavili nikoho dalšího riziku nákazy (třeba těžší virózou).

Některá studia vás v rámci první návštěvy nechají podepsat prohlášení o zdravotní způsobilosti, kterým stvrdíte, že můžete cvičit jógu, a to že si buďto nejste vědomi žádných zdravotních omezení, nebo vám lékař cvičení výslovně povolil (to pak podléhá zákonu o ochraně osobních údajů). Pokud by vás studio stavělo do pozice, že cvičíte „na vlastní nebezpečí“, už by se pravděpodobně o seriózní přístup nejednalo. V případě, že je lekce vedená proškoleným lektorem, ten vždy zodpovídá za její průběh – pouze s přihlédnutím k oznámeným (resp. neoznámeným) omezením.

Neoznámit lektorovi zdravotní omezení znamená vystavit riziku nejen sebe, ale i jeho. Protože nemůže přizpůsobit průběh lekce nebo alespoň upozornit na možná úskalí některých ásan, může vás vést do pozice, která vám ublíží. Dobrá studia vždy žádají, aby jejich lektoři byli pojištěni pro případ způsobené škody (podle příslušných zákonů, více v odkazu), je tu ale rozměr etický a lidský, který může obě strany zranit mnohem hlouběji. To zní sice abstraktně, ale se situací, kdy jsem se o těhotenství dozvěděla až po skončení lekce, jejíž součástí byly náročné a pro tento stav nevhodné ásany, jsem se sama setkala. Naštěstí vše dopadlo dobře, i když na tuto zkušenost vzpomínám nerada.

Na závěr už jen dodejme, že jóga je velmi bezpečným cvičením. Pomalé a soustředěné provádění ásan podle pokynů lektora nebo na základě hlubší znalosti systému z hlediska zdraví vyhovuje většině lidí. Co ale ublížit může, je přeceňování vlastních sil, překonávání mezí daných aktuálním stavem těla i mysli a ignorování dlouhodobých potíží. Jóga není jen cvičení ohraničené začátkem a koncem lekce, je to zejména přístup k životu založený na pokoře, trpělivosti a respektu. Nemusíte lektorovi sdělovat celou svou zdravotní anamnézu, nepřekračujte ale své možnosti. Základem je dobře znát (nejen) své tělo a pečovat o sebe s láskou a úctou. Namasté!

 

  • autor: Michaela Dombrovská
  • www.protoze.cz
  • zdroj fotky: Shutterstock.com

Objednat předplatné