Rozhovory s osobnostmi 17. 10. 2016 PDF Tisk

O životě s jógou...Karin Dimitrovova

...Žádné jiné cvičení takový pohled na tělo nenabízí. Pevně věřím v to, že mysl a tělo je jeden subjekt, a když se chceme léčit, nemůžeme léčit jedno bez druhého....

O životě s jógou...Karin Dimitrovova

Jak jsi se dostala k józe?

Má cesta k józe byla trochu trnitá. Poprvé jsem ji objevila asi před devíti lety díky YouTube a videím Tary Stiles a Sadie Nardini. Uchvacovala mě krása ásan, ta flexibilita a síla. Cvičila jsem si jen tak doma. Bylo to pro mě ale tehdy těžkopádné a nudné, moje praxe se rozhodně nepodobala tomu, co jsem tehdy objevila na internetu. A tak jsem přestala. Dlouhou dobu jsem se pak věnovala intervalovému typu cvičení se svou vlastní váhou, které jsem znala ze svých dřívějších tréninků atletiky. Podruhé jsem jógu znovu objevila ve formě bikram jógy, kterou si můj přítel neskutečně pochvaloval. Rozhodla jsem se to zkusit a nadchlo mě to tak, že jsem chodila už jen na bikram po dobu roku a půl. Byla jsem uchvácená tím, jakou energii vždy po lekci mám a jak dobře se cítím. Jak ale čas běžel, začala jsem cítit, že to není úplně ono, ráda plynu a statické pozice prováděné za pokřiku instruktora mi přestaly vyhovovat. Poslední tečkou bylo natažení hamstringu, kvůli kterému jsem většinu pozic nemohla dělat jako dřív a následné nepochopení některých instruktorů, kteří i tak vyžadovali plné varianty. Řekla jsem si, že musí být i jiná cesta, a to mě vrátilo k „normální“ józe. A tentokrát, i díky větší síle a flexibilitě z bikram jógy, se pro mě jóga stala relax a já jsem věděla, že jsem „to“ konečně našla.

Proč jsi u jógy zůstala?

Kvůli jejímu holistickému přístupu. Žádné jiné cvičení takový pohled na tělo nenabízí. Pevně věřím v to, že mysl a tělo je jeden subjekt, a když se chceme léčit, nemůžeme léčit jedno bez druhého. A že všichni to léčení v nějaké formě v dnešní době potřebujeme. Dbám na zdravou stravu, zdravé myšlení a zdravý pohyb. Jóga to krásně propojuje.

Je jóga každodenním společníkem tvého života, a pokud ano, jak se to projevuje?

Snažím se každý den najít si čas na podložce. Nemám žádný stabilní ranní rituál (i když to zní krásně), ale každý den si minimálně pět minut najdu. Ať už je to krátká meditace, lehké protažení, nebo jemné flow. Krom cvičení je pro mě jóga o uvědomění. Uvědomění si dechu, toho, jak se cítím. Od té doby, co se jógou zabývám, tak více vnímám.

Co je pro tebe na józe přitahujícího?

To, že každý si ji může přetvořit k obrazu svému. Ta svoboda, kterou jóga nabízí, a to, že nic při ní není černobílé, stejně jako v životě.

Hledáš k józe ještě nějaké doplňkové sportovní aktivity, nebo tě v plné míře uspokojuje jóga?

Zrovna teď mě jóga naplno uspokojuje. Je tolik druhů jógy, že nemusím hledat jinde. Časem bych chtěla zabřednout do akrojógy.

Řekla bys, že zájem o jógu vzrůstá?

Určitě, i vlivem sociálních médií ji tak objevují mladší ročníky, stejně jako jsem ji objevila já. Taky se začíná bortit mýtus, že je jóga něco divného, duchovního, naopak se ale vytváří ten, že pokud nejsem flexibilní a neumím stát na rukou, nejsem dobrý jogín. Jóga se v očích lidí vyvíjí, ale jádro zůstává pořád stejné.

Co jóga může nabídnout lidem, kteří ji zkusí?

Vnitřní klid, vyrovnanost. To je podle mě i to, proč lidé u jógy nakonec zůstanou. Přijdou na lekci kvůli fyzickému cvičení a odchází odpočatí, vyrovnaní a šťastnější.

Na co by si měl hledající zájemce o jógu dát pozor při výběru studia nebo instruktora?

Měl by jich vyzkoušet více. Jak studií, tak instruktorů. Nedá se dogmaticky říct, že když je instruktor takový a makový, je to špatně a měli bychom utíkat. Každému vyhovuje něco jiného. Navíc se i naše vnímání v tomto ohledu vyvíjí, stejně jako se vyvíjíme my sami. Nejvíce mě zamrzí, když někdo řekne, že jógu zkusil a že to zkrátka není pro něj.

Jsou nějaká rizika, která by s jógou mohla přijít?

Určitě ano. Proto nechte před každou lekcí ego za dveřmi. Já si svůj natažený hamstring z bikram jógy léčím už přes rok a krásně se mi občas na lekcích připomene a já vím, že nevnímám a musím ubrat, což je mnohdy těžší než pořádně zabrat. Pokud ale necvičíte ve vyhřátém sále (kde je větší riziko natažení svalů, protože vás vaše tělo pustí dál), posloucháte instruktora, a hlavně své vlastní tělo, nemůže se nic stát. Pokud si ale začnete říkat: „To přece dám taky,“ máte na průser zaděláno.

Musí být člověk praktikující jógu vegetarián?

Ne. Ale je pravda, že pokud máte každodenní praxi, začnete postupem času vyhledávat lehčí jídla, to znamená, že nejspíš nesáhnete jako první po mase. Druhá věc je, že záleží na jakém stupni jógu praktikujete, pro někoho je to pouze fyzické cvičení, pro jiného filosofie.

Jak jíš ty?

Snažím se kupovat potraviny v jejich prvotním stavu, tak, jak vyrostly ze země, na stromě či keři. To znamená, že místo už hotové granoly, která má v sobě navíc plno dalšího nepotřebného cukru, koupím semínka, vločky, ořechy, med a udělám si ji sama doma. Nepiji kravské mléko, a když to jde, vyhýbám se lepku, není mi z těchto dvou věcí dobře. Snažím se testovat a vnímat, jak se po jídle cítím, k tomu jóga krásně pomáhá, protože nám tento stupeň vnímání otevírá. Co se masa týče, jím ho výjimečně. Občas mám chuť na lososa nebo si s přítelem zajdeme na burger. Ale je pravda, že se poslední dobou zaobírám otázkou proč? Proč maso jím, když vím, že člověk dokáže plnohodnotně žít i bez živočišných produktů? A je pro nás maso opravdu dobré? Zase se dostávám k tomu, že mysl a tělo je jeden subjekt. Pokud zvíře v chovu trpí, věřím, že se to musí na jeho těle (a jeho mase) projevit. Tohle pak jíme. Tyhle věci mi nejsou jedno a možná časem k vegetariánství či veganství dospěji.

Jóga je filosofií, jóga je intenzivním cvičením, jóga je relaxace... jóga je pro tebe?

Jóga je pro mě být sama se sebou. Někdy je nudná, emocionální, děsivá, a jindy plyne a osvobozuje.

www.karindimitrovova.com

 

Děkujeme za rozhovor!

-jd-

 

 

Objednat předplatné