Cestování 22. 10. 2015 PDF Tisk

MEXIKO - z pražského business centra do mayské džungle

Uprostřed džungle, bez elektřiny a bez možnosti jakékoliv mechanizace, se rodil dům. Mayští indiáni, kteří sem přijeli pracovat z vnitrozemí, si naštěstí uměli poradit jak bez strojů, tak bez facebooku.

MEXIKO - z pražského business centra do mayské džungle

Každé dítě má své sny a ty mé ovlivnil Cyrus Smith, hlavní hrdina knihy Tajuplný ostrov od Julesa Verna. Intenzivní příběh pěti dobrodruhů vzbudil v mých osmi letech vášeň pro poznání, nezničenou přírodu a vzdálená místa. Byl to útěk od reality, pionýrských šátků a budovatelských závazků. 

Vlastní období kariérního a společenského růstu jsem strávil manažerskou a konzultační prací pro největší banky a utility v ČR. Cestou neuvěřitelných náhod a nečekaných životních situací jsem si místo Porsche 911 koupil od mayských indiánů hektar džungle a později vlastně ještě jeden. 

Pokud si představujete pozemek s bílou písečnou pláží a kokosovými palmami, mohu vás ubezpečit, že ten můj takto nevypadal. Vlastně před tím, než jsem ho koupil, jsem ho ani pořádně neviděl. Celý Yucatan je placka, a tak neexistuje místo na zemi, ze kterého byste viděli dále než k nejbližšímu stromu. Na mém pozemku bylo vidět jen tam, kam jsme se prosekali dlouhou mačetou. S fotografií jednolité zelené stěny jsem se vrátil domů a všechny nadšeně přesvědčoval o výhodné investici. Reakce byly velmi rozpačité, ale já si byl jist, že nás to i s rodinou někam v životě posune a bude to stát za to. Zatím jsem toho ani jeden den nelitoval. 

 

Zrození domu

Uprostřed džungle, bez elektřiny a bez možnosti jakékoliv mechanizace, se rodil dům. Mayští indiáni, kteří sem přijeli pracovat z vnitrozemí, si naštěstí uměli poradit jak bez strojů, tak bez facebooku. S pomocí dlouhých tyčí páčili metrákové kameny, na kolečkách navozili tvárnice, na udusané hlíně namíchali maltu a začalo se stavět. Ke geodetickému zaměření stačil provázek, kolíky a vápno pro vyznačení základů. Naším hlavním cílem bylo vykácet co nejméně stromů a maximálně zachovat krásu místní přírody. U největšího z domů jsme pokáceli jen tři stromy. 

Především díky kamarádovi Matějovi, který je v Mexiku již řadu let, zde postupně vyrostlo několik domů. Dnes je nás tu už šest a sedmý dům se staví. Všechny domy stojí na vlastním hektarovém pozemku, takže každý má své 100% soukromí. Ačkoliv je každý dům jiný, všechny jsou nezávislé na okolní infrastruktuře. Elektřinu zajišťují fotovoltaické panely napojené na baterie, voda je čerpána z vlastního vrtu, biologický odpad je kompletně rozložen v biodigestorech zakopaných v zemi. Vysoké stropy a listy stromů zajišťují příjemné mikroklima v domě i jeho okolí, a to i když na obloze není ani mráček. Neplatíme nájem ani pravidelné účty za energie. Nikdo z nás tu nemá televizi ani mikrovlnou troubu, jenom v některých domech je lednice. 

 

Jak se žije v Mexiku…

Ráno si chodíme zaběhat nebo zajezdit na kole po cestičkách v džungli nebo zaplavat do cenotes s neuvěřitelně křišťálově čistou vodou. Nejraději máme Dos Ojos, která je jen 500 metrů od dveří domu. Po snídani vyjíždíme na výlety, k nejbližší karibské pláži to je 5 minut autem. Mimo hlavní sezónu jsme na pláži téměř sami. Nakupovat jezdíme do 20 km vzdáleného městečka Tulum. Ovoce a zeleninu kupujeme výhradně od místních farmářů, ryby i krevety od rybářů, zbytek v supermarketu Chedraui.

I když tu s rodinou trávíme několik měsíců v roce, každý den je co dělat. Děti milují dovádění ve velkých vlnách na Xcacel, výlety na pyramidy v Coba, šnorchlování s mořskými želvami a rejnoky v Akumalu, dospělí ocení desítky barů a restaurací v Tulum, nedělní salsa večer v La Zebra, nekonečné možnosti pro potápění v moři a jeskyních, nebo třeba jen tak odpočívat na překrásných bílých plážích Karibiku. V okolí je i mnoho zábavních parků, kde se můžete vyřádit na lanovkách, jízdou v džípech, na kajaku nebo plaváním s delfíny. Akční povahy mohou zkusit kite surfing, lekce tance a poté své tělo oddat zkušeným masérům. Milovníci historie naopak ocení výlety do Chichen Itza, Uxmal nebo legendárního Palenque. 

 

Navštívit džungli

Hodně lidí se nás ptá na bezpečnost, což je pro nás vždy trochu legrační otázka. Média prezentují Mexiko jako zemi drogových kartelů, jejichž členové řežou turistům hlavy a napichují na kůly. Mexiko je ale ohromná země. Na Yucatanu mají tisíce Američanů postaveny své vily, auta zamykáme jen ve městě a domy jsou stále otevřené. Jednou jsem v bankomatu na velmi rušném místě zapomněl svoji kreditní kartu a za hodinu jsem si ji vyzvednul na informacích. Také zdravotnictví je v této oblasti na špičkové úrovni, zdravotnická zařízení v Playa del Carmen jsou svým vybavením a přístupem k pacientům více podobné těm, která znáte z amerických seriálů, jako je Chicago Hope, než krajským nemocnicím v Čechách. 

Bydlení v džungli není primárně věcí peněz, ale spíše schopnosti nebát se zkusit něco nového, probořit zažité konvence a stereotypy, aktivně žít, tvořit a užívat si bez zbytečných okázalostí, drahých aut a luxusního zboží. 

Pro ty, kteří si chtějí užít aktivní dovolenou v mayské džungli, nabízíme v našem domě, který jsme nazvali La Calma (klid), stylově zařízené pokoje. Na dekoraci se podílel designér a sochař Ivan Nacvalač, majitel galerie Trojský kůň. Díky poloze i vlastnímu jógovému studiu je La Calma vhodným místem pro milovníky jógy, potápěče s přístroji i bez, cvičitele tai-chi nebo i pro ty, kteří chtějí prožít aktivní dovolenou, a třeba i najít inspiraci pro svoji další práci. Často k nám jezdí lidé, kteří jsou špičkami ve svém oboru, ať už to jsou vrcholoví manažeři, nebo třeba režiséři, fotografové, zpěváci a známí herci. Nejčastěji nás navštěvují instruktoři jógy se svými studenty ze Spojených států, kteří to k nám mají přirozeně nejblíže. V letošním roce u nás probíhaly i dva měsíční instruktorské kurzy jógy. 

Případní zájemci mohou najít více informací na www.lacalma.org nebo na našem facebookovém profilu La Calma Tulum. 

 

 

 

Objednat předplatné