Jóga, měsíc a planety!

09. 09. 2014

Odpradávna lidi přitahovala magie úplňku. Tajemné síly, nadpřirozené bytosti, báchorky a nejrůznější příhody provázejí plnost měsíce. 

Odpradávna lidi přitahovala magie úplňku. Tajemné síly, nadpřirozené bytosti, báchorky a nejrůznější příhody provázejí plnost měsíce. Zhlediska zdraví, je postavení země při úplňku, velice prospěšné a každý (zdravý člověk), by měl věnovat pozornost tomuto postavení, právě zhlediska možného očištění organismu.

Z pohledu jógy a ájurvédy se za úplňku dostává země mezi slunce a měsíc. Jejich odstředivé síly blahodárně působí na lidský organismus. Jejich vlivem dochází k očišťování těla i mysli a odplavování škodlivých toxinů, které bývají překážkou zdraví. V den úplňku proto jezte jen jeden druh potraviny. Toto základní odlehčení stravy Vám pomůže sočistou. Například zeleninová šťáva, jeden druh ovoce, nebo jen suchá rýže. Pijte čirou vodu a bylinné čaje.

Jak působí měsíc? Už dávno známe, že přitažlivá síla měsíce má vliv na příliv a odliv. Společně dochází kpůsobení odstředivé síly země a přitažlivé síly měsíce a slunce. Pooperační rány se lépe hojí, když operace probíhá při ubývajícím měsíci. Menstruační cyklus trvá téměř stejný čas, jako měsíc oběhne okolo země, tedy cca 29 dnů. Měsíc udává přehledný rytmus životům na zemi. Už odpradávna lidé sledovali rytmické pochody vpřírodě. Jedna zpranostik říká, že ten, kdo se řídí přirozenými rytmy, žije co nejvíce vsouladu spřírodou, má největší šance být zdravý.

Novoluní – noc, kdy měsíc nevidíme, protože stojí mezi zemí a sluncem. Toto postavení planet způsobuje před a po novoluní zvláštní impulsy. Vtuto chvíli nám měsíční rytmus říká: „Startujte a očišťujte se! Půjde to, protože pomůžu svojí silou!“ Ideální je půst, protože tělo se lehce zbavuje toxických látek. Je možné něco nového začít nebo se naopak zbavit nějaké zlozvyku.

Dorůstající měsíc – vše směsícem roste. I na váze můžete vidět ručičku mírně kplusu. Když si tedy při jídle budete dopřávat, i měsíc vám nadělí nějaké to kilo navíc. Vtomto období je vhodné procházet léčbami, protože všecko, co je zdravé a léčivé má větší účinek. Dochází ke zlepšení imunity, více rostou vlasy. Je to období nevhodné pro operace. Zranění se hojí hůř.

Úplněk – zem stojí mezi měsícem a sluncem. Během úplňku je účinek výraznější, než při novoluní a tak se všechny benefity novoluní umocňují při úplňku. Úplněk ovlivňuje intenzivně psychiku. Lidi jsou podráždění, špatně spí, zvířata jsou nepokojná a agresivní. Úplněk je léčivý. Vzpomeňte si, že za úplňku chodily babičky sbírat léčivé byliny, protože jejich síla byla vtuto chvíli nejvyšší. Kdo nechce přibrat, měl by jíst méně, protože za úplňku se tuk usazuje rychleji. Rány se hojí velice špatně.

Ubývající měsíc – i směsícem dochází kzmenšování…všeho na zemi. Dobře se hubne, je vhodný čas pro operace. Všeho, co má být méně, má nyní svůj čas. Kdo chce budovat kariéru, začněte právě vtomto období. Měsíc vám pomůže vše dobře nastartovat.

Úplněk: 9.9.2014

Víte, že:

  • Oběžná dráha nemá tvar kružnice, ale je eliptická? Měsíc se někdy nachází blíže kZemi a někdy je více vzdálený. Proto se zdá, že má pokaždé jinou velikost.
  • Jemný měsíční svit pochází od Slunce – Měsíc ho jen odráží.
  • Když Měsíc zmizí (nov), znamená to, že stojí mezi Zemí a Sluncem.

 

  • Autor: Václav Krejčík
  • Zdroj: Holdauová, F., Wernerová, M.: Magický Mesiac. Ottovo nakladatelství, Praha 4, 2001. 
  • Zdroj foto: Samphotostock.cz 

Jóga Dnes Konference
Mala Collective
Energy Studio jd
JógaMarket