Technika cvičení 09. 10. 2016 PDF Tisk

Jóga jako kompenzace sedavého zaměstnání

Prevence je základ a to platí u zad dvojnásob. Bolest zad je nepříjemná, často vleklá a neurčitá. Proto je důležité záda posilovat a protahovat, aby se celá páteř a příslušné svaly držely v kondici...

Jóga jako kompenzace sedavého zaměstnání

Mezi nejhorší zlozvyky patří nevhodný sed v kanceláři a u stolu. Shrbená (zakulacená) záda tak nejsou schopna poskytovat dobrou ochranu páteři, ruku v ruce jde i dech, který je špatný, a tak při pravidelném způsobu tohoto typu sedu se páteř často poškodí. Nevhodné je rychlé a švihové otáčení v autě z předního sedadla dozadu, kdy hrozí poškození plotýnek, stejně jako každý nevědomý pohyb. Dalšími problémy jsou celkové přetěžování páteře náročným sportovním zápřahem, jednostranné přetěžování páteře při sportu nebo málo pohybu. Svaly podél páteře a svaly uvnitř těla (hluboké stabilizující svaly) jsou trénovány pohybem. Jednoduchá a přirozená chůze je nejúčinějším tréninkem. Tento pohyb z našich životů více a více mizí, a tak zádům prostě hrozí problémy. Dalším významným problémem je i nadváha, která nejenom páteři nepřispěje k dobrému stavu.

Ale i problémům se zády se lze do jisté míry vyhnout. Je třeba sedět vzpřímeně. Sedět spíš na přední části židle a neopírat se o opěrku zad. Stehna by měla být rovnoběžně se zemí (dobré nastavení výšky židle) a holeně kolmo k zemi, chodidla na šířku kyčelních kloubů. Paže, jsou-li opřené o stůl, by neměly zvedat ramena k uším. Toto je optimální nastavení těla při sedu. Je možné použít i malý overball, který je možno pokládat pod pánev, ale ne stále na něm sedět. Hluboký svalový stabilizační systém páteře se unaví rychle, a tak je třeba polohu s míčkem měnit za klasický sed, zde popsaný.

Nejdůležitější prevencí je přiměřené a jemné cvičení, například jógy. Jóga velice pozitivně a souměrně rozvíjí svalový korzet. Udržujte svaly pevné a současně protažené, a tak pomocí ní mohou být záda v dobré péči. Velmi vhodná je powerjóga, která je dynamickou (ne rychlou) formou jógy, jež systematicky pečuje o svaly, které nás musí držet celý den ve vzpřímené pozici (postura), a současně je intenzivně protahuje. Díky dechu, který je základem powerjógy, se uvolní i mysl, a tím ji samotnou očistíme od zbytečných emocí, prožitků a myšlenkových procesů. Proměníme náladu a vedeme svou mysl k pozitivnímu přístup k životu. To velice pomáhá zádům. Záda, a především bederní (spodní) oblast zad, nesou tíhu otřesů při běžném pohybu a současně také tíhu našich naložených povinností, úkolů a životních cílů, a někdy i nepřiměřené odpovědnosti. Právě jóga je výborným pomocníkem v redukcí napětí a příliš velkého stresu. Jógou dochází k hlubokému uvolnění (např. v restorativní józe), zlepšení a harmonizování fyziobiologických procesů v těle. Ovlivňují se hormonální, lymfatická, dýchací, srdeční, vylučovací a nervová soustava, a to vše tak jednoduchým jógovým pohybem. Stačí např. 30 minut každé ráno a vznikne pohybový jógový rituál, který nastartuje celé tělo. Po krátké jógové rozcvičce se člověk bude cítit jako znovuzrozený a plný energie do celého dne.

 

Jóga samozřejmě není jediným způsobem pohybu, který pomáhá, ale já mám na vlastním těle, díky 14leté praxi, vyzkoušeno, že to opravdu funguje.

 

TIP: Na Jóga Virtual aktuálně běží on-line kurz Jóga pro zdravá záda, který v deseti lekcích seznamuje s cviky a přístupy, které slouží jako prevence bolesti zad. 

 

Objednat předplatné