Jin jóga 21. 06. 2016 PDF Tisk

Jin jóga a její hloubka

Jin jóga nám svými dlouhými výdržemi v pozicích nabízí velký prostor zkoumání vnitřní dynamiky, těla, dechu a mysli. Přestože z venku to vypadá jako mírumilovná pasivní aktivita, hluboké drama se odehrává pod povrchem. 

Jin jóga a její hloubka

Na józe mě baví její neskutečná hloubka. Ať už praktikujeme jemnou či dynamickou jógu, tak každá ásana nám otevírá svůj vlastní svět. Dovolíme-li si naplno sami sebe vnímat, tak nám každá pozice nabízí určitý prostor, na který naše tělo i mysl reaguje. A i přesto, že třeba danou pozici důvěrně známe, cvičíme ji pravidelně každý den, tak ten dnešní den může být malinko jiný.  Samotný prožitek v pozici je odrazem „tady a teď“– tedy vnímání našeho těla a světa kolem nás v tuto chvíli, ať už nás obklopuje neskutečná lehkost bytí nebo naopak třeba jarní únava.

Jin jóga nám svými dlouhými výdržemi v pozicích nabízí velký prostor zkoumání vnitřní dynamiky, těla, dechu a mysli. Přestože z venku to vypadá jako mírumilovná pasivní aktivita, hluboké drama se odehrává pod povrchem. Jin jóga se terapeuticky soustředí především na pojivové tkáně, tedy vazy, šlachy a klouby. Tudíž pozice Jin jógy jsou také velice specifické. Přesně cílíme do oblastí velkých kloubů nebo páteře. Do pozice se usadíme a někdy již od prvního okamžiku cítíme jemný tlak v dané části těla. Máme se uvolnit, pasivně odevzdat, celé tělo nechat ztichnout. Ale někdy nám pozice nabídne něco, co v tu chvíli nejsme ještě ochotni přijmout. Naše mysl neutichá a od začátku křičí: „Zbláznil ses? Tady a pět minut?“

Uvolňujeme obličej, zjemňujeme se, aby jsme záhy, asi vteřinu poté, zjistili, že sedíme ve strašné křeči, zatínáme čelisti a naše mysl (a někdy i tělo) volá o pomoc. 

Nastává vrtění se, šimrání se, vzdychání. Nutnost okamžitě odejít na toaletu. Dokážeme vůbec rozpoznat, zda je to naše tělo nebo naše ego, které se nás snaží rychle dostat z pozice ven?  Tělo miluje pohyb, protažení, aktivitu. Mysl je svou podstatou líná a pohodlná, chce jen klid a pohodlí za každou cenu. Příčí se jí vydávat jakékoliv úsilí na cokoliv. Rozpoznáte hlas, který ve vás mluví? Budete vnímat, když bude opravdu promlouvat tělo, anebo ho budete ignorovat a ve velké soutěži se tlačit dál a hlouběji do pozice? Nebo jste naopak typ, který při sebemenším píchnutí a zatahání ut&i acut e;ká, chrání se a z celé situace vycouvá s nějakou výmluvou? 

Rozhodně tu nejsem, abych soudila. Jako lektorka Jin jógy jsem tu jako váš průvodce. Nehodnotící, pouze navigující a upozorňující na možné situace. Sama jsem v nich byla nebo budu. A snažím se i vás navést do pozice pozorovatele, který s lehkým nadhledem vnímá vše, co se odehrává v jeho těle souběžně s myslí.  S lehkým odstupem posloucháme ten vnitřní dialog.  Dokážeme chvilku jen zůstat a neúčastnit se? Dokážeme na chvilku být k sobě  jemní, citliví a důrazní pokud je potřeba, ale s niternou a láskyplnou podporou našeho dechu setrvat? Dokážeme uvnitř nás nalézt tu správnou míru, tu správnou pozic i, kdy se jemně a hluboce otevíráme, aniž by nám hrozilo zranění a zároveň naše mysl utichá, vše pluje na harmonické vlně dechu?  To  je náš cíl , to je náš záměr. Někdy se podaří vklouznout do tohoto magického prostoru okamžitě a zážitek je silný, až nadpozemský. Někdy nás to chvíli stojí trošku úsilí. Ale i to je součástí Jin jógy.  Dohromady to celé vytváří pro mě zcela fascinující celek.

Poznámka redakce: Již dnes, 21.6. na www.jogavirtual.cz naleznete lekci Jin jógy s instruktorkou jógy Romanou Kláštereckou. 

 

Objednat předplatné