Zdravá strava 13. 12. 2017 PDF Tisk

Jedí jogíni cukroví?

Tak na to se mě jednou s bezelstným úsměvem zeptala jedna paní na jedné lekci. „Samozřejmě nemohu mluvit za všechny,“ odvětila jsem, také s úsměvem od ucha k uchu, „ale já ano. Já cukroví jím.“ Jenže už jsem nedodala jaké. Veganské. Ano, i takové cukroví totiž existuje. A je přímo výborné!

Jedí jogíni cukroví?

Myslím, že bych se před babičkou nemusela stydět za svoji vánočku nebo linecká kolečka. Jsou totiž podle jejího receptu. Jen upraveny pro veganskou verzi. Takhle vlastně upravuji většinu tradičních receptů. Což zároveň odpovídá na otázku, jak doma vařím, když přítel není vegan. Velice jednoduše (alespoň mně to tak připadá). Do veganské verze přetvořím klasický recept, když se jedná o přílohové jídlo, partner dostane maso, já nějakou rostlinnou alternativu.

Veganské Vánoce

Vánočku a cukroví peču dvojí (ve skutečnosti jen perníčky, protože jinak je žádána veganská verze a nevím, zda proto, že mu více chutná, či proto, abych neměla tolik práce) a stejně nebo podobně vlastně postupuji i ve všech ostatních případech. Na Vánoce veganskou zelňačku, veganskou hrachovku a veganský salát, ke kterému já mám tempeh a Míra řízky (na kapra si moc nepotrpí). Letos se chystám poprvé vyrobit domácí veganský „vaječný“ koňak, či, abych někoho nepobouřila, zkrátka veganský vánoční či oříškový likér. Mám ráda oříškového Magistra (Tímto děkuji jedné kamarádce, která mi ho kdysi odhalila jako skvělou alternativu kdysi milovaného Baileys, které ale bohužel obsahuje smetanu. Ale pozor, četla jsem, že v zahraničí již je k dostání i veganská verze s kokosovým mlékem či něčím jiným, tak se těším, až dorazí i k nám. To by byla paráda, kdyby to bylo zrovna na Vánoce!). Chtěla jsem se do toho pustit již několikrát, ale ještě jsem se k tomu zatím nedostala. Stejně jako k výrobě mátového či meduňkového sirupu, ale ten necháme příštímu létu. Teď tady máme advent a blížící se Vánoce!

Vegansko-neveganská domácnost není žádný problém

Takže jak to u nás ve zkratce vypadá. Jasně, jednoduše a příjemně. Já jsem vegan, Míra ne, a ani jeden z nás v tom nevidí žádný problém. Jen Míra má občas strach o moje zdraví a o to, aby mi ve stravě nic nechybělo, ale důvěřuje mi (vždyť jsem se jeden čas živila jako výživový poradce) a věří, že si jídelníček dokážu poskládat tak, aby byl komplexní a plnohodnotný. Což vnímám jako projev lásky, za který jsem mu vděčná a vážím si ho. Myslím, že to tak může být všude. Myslím tam, kde jeden partner je vegan a druhý ne. Stačí, aby si vzájemně naslouchali a snažili se pochopit. To je základ, který, když se zvládne, ustojí úplně všechno. K otevřenému srdci, které jedině umožní navázat takový vztah, pomáhá jóga, která nám ukazuje, jací jsme, učí nás se takové přijímat a milovat, a učí nás tak i přijímat a milovat ostatní. Takové, jaké jsou. A i když možná někdy máme nějaké výtky, ve skutečnosti toho druhého nechceme změnit. Jen ho tak mile a rozpustile škádlíme, jak už to lidé, kteří k sobě mají tak blízko, dělávají.

Oblíbené recepty

Co se týče receptů, tak je pravda, že ráda experimentuji. Každé Vánoce zkouším jiné. Některé si samozřejmě nechávám a opakuji, ale stále si nechávám prostor i pro ty nové. Například jsem dlouho ladila vánočku, aby chutnala co nejvíce jako ta babiččina, kterou jsem tak milovala. Zkoušela jsem různé druhy rostlinných tuků, mlék, cukrů, mouk, poměrů, droždí, až jsem to všechno objevila. A podobně to dělám se vším. Jakmile se do toho člověk dostane, není to složité. Zkrátka nahradíte živočišnou složku nějakou rostlinnou alternativou. Stačí se nad věcí zamyslet, a vzít třeba k i ruce nějakou chytrou knížku. Já mohu vřele doporučit třeba Místo vejce banán nebo Místo kapra hlíva, kde je vše přehledně a jasně vysvětleno a doplněno o velmi zajímavé informace související s některými českými tradicemi (druhá jmenovaná kniha).

Toto jsou některé z mých oblíbených receptů:

Polentovo-kokosové cukroví

  • 2 hrnky kukuřičné krupice
  • 2 hrnky sušeného kokosu
  • 1 hrnek rozpuštěného kokosového oleje (dle potřeby přidat)
  • 1 hrnek kokosového cukru
  • voda – dle potřeby

Vše smícháme a vytvoříme těsto. Plníme jím formičky na pracny a pečeme při 180–200 °C (podle druhu trouby) přibližně 15 minut. Nejprve necháme vychladnout, a až potom klopíme.

 

Mandlovo-vlašské kuličky

  • 60 g kokosového oleje
  • 1 pytlík vanilkového bezlepkového pudingu
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • špetka soli
  • 100 g mletých vlašských ořechů
  • 100 g sušeného kokosu

Vše smícháme a z těsta tvoříme kuličky, které klademe na plech vyložený papírem na pečení. Pečeme při 180–200 °C (podle druhu trouby) přibližně 15 minut.

 

Sójovo-mandlové cukroví

  • 200 g sójové mouky
  • 200 g mletých mandlí
  • 1 hrnek rozpuštěného kokosového oleje
  • 200 g kokosového cukru
  • voda dle potřeby
  • libovolné – 2–3 lžíce karobu

Smícháme a vytvoříme těsto. Polovinu oddělíme a smícháme se 2–3 lžícemi karobu nebo pravého holandského kakaa. Vyválíme na pomoučeném vále a vykrajujeme různé tvary dle libosti. Klademe na plech vyložený papírem na pečení a pečeme při 180–200 °C (podle druhu trouby) přibližně 8–10 minut.

 

Objednat předplatné