Technika cvičení 28. 05. 2017 PDF Tisk

Hledání rovnováhy

Rovnováhu hledá v životě každý. S jógou je to tak nějak snazší. Rovnováha vnitřní a vnější je provázána a jóga na tuto skutečnost poukazuje, dokonce nás učí si ji uvědomovat a pracovat s ní.

Hledání rovnováhy

Věrným příkladem toho jsou rovnovážné polohy, kde prvním prostředkem k tomu, abychom vydrželi, je koncentrace na dech a vyprázdnění mysli. Činnost svalů, které musí zapracovat, aby udržely tělo v poloze, se přidá až poté.

Klidná mysl

Vyzkoušejte to sami na vlastní kůži, pokud už to ze zkušenosti sami neznáte. Pokud jsme uvnitř rozháraní, přemýšlíme nad vším možným i nemožným, v poloze stromu zkrátka nevydržíme ani po dobu dvou nádechů a výdechů. Jakmile se však srovnáme uvnitř, srovná se i vnější podoba polohy a my jsme zde náhle schopni bez vynaložení fyzického úsilí setrvat minimálně tři minuty. Pozice se stává polohou. Ásanou v pravém slova smyslu.

Nutnost ukotvení

Dnes přinášíme sestavu rovnovážných poloh, která pomáhá budovat klid a harmonii v rovině našeho vnitřního prostoru a pevnost a stabilitu v rovině fyzického těla. Vždy si musíme uvědomit, že je nezbytné stát pevně nohama na zemi a být si vědomi naší pevné základny, která ze země vychází. Nemůžeme utíkat vzhůru, když nemáme ukotvení. Právě s hledáním ukotvení a uzemněním pomáhá tato sestava.

Uvědomění si třech bodů opory

Začněme s aktivací třech bodů opory, které se nacházejí na našich chodidlech – trojúhelníkový systém. Zahajme sestavu v poloze šavásany. Ležíme na zádech, paže splývají volně podél těla, dlaně směřují vzhůru.

S výdechem pokrčíme obě nohy, chodidla rozprostřeme po zemi zhruba na šíři pánve. Dlaně otočíme směrem do země, celou horní část těla přilepíme k zemi. Hluboký nádech, s výdechem se odtlačíme od chodidel, jako bychom se po podložce chtěli dostat někam dozadu, ale tlak horní části těla do země nám to neumožní. Hýždě jsou uvolněné. S nádechem povolíme, s výdechem opakujeme. Celé opakujeme dohromady 5×.

Od chodidel se budeme odtlačovat ještě jednou, tentokrát ale směrem vzhůru. S nádechem se odtlačíme od chodidel a pomalu zvedáme pánev ze země do polohy mostu. Hýždě zůstávají stále uvolněné, jakmile cítíme, že mají tendenci se zatnout, zastavíme a s výdechem se stále uvolněnými hýžděmi vracíme obratel po obratli záda i pánev zpět na podložku. Opakujeme celkem 5×.

Rovnovážná sestava

Po dokončení cvičení se pomalu zvedneme a postavíme se na horní okraj podložky. Chodidla umístíme těsně k sobě, rozprostřeme je do podložky. Zavřeme oči, ruce splývají volně podél těla, dlaně otočíme směrem dopředu. Kostrč nám padá dolů mezi paty, za temenem hlavy vzrůstáme vzhůru. Vnímáme tři body opory, vpíjíme se nohama do země. Hledáme vnitřní rovnováhu, stabilitu a zároveň pevnost v poloze.

Výpon

S nádechem otevřeme oči, od loktů dolů provedeme okrouhlý pohyb pažemi. S výdechem spojíme ruce, propleteme prsty a otočíme dlaně směrem dolů. S dalším nádechem se začínáme zvedat na špičky do výponu, zároveň paže jdou až nad hlavu. Paty stačí odlepit jen kousek od země, nemusíme chodit úplně na špičky. Paty držíme u sebe, stejně jako celá chodidla. Dáváme si pozor, abychom se neprohýbali v bederní oblasti, pánev stále v neutrální poloze. Za rukama se vytahujeme vzhůru, dlaně teď s propletenými prsty směřují také vzhůru. Ruce jsou natažené, maximálně vytažené. Setrváme chvíli v poloze výponu, jakmile začne být poloha nepříjemná, vracíme se s výdechem zpět na zem – paty i ruce klesají současně.

Balance na jedné noze

Dole opět rozprostřeme chodidla do podložky a třikrát se nadechneme. S nádechem jdou ruce nahoru, kde spojíme dlaně, které s výdechem klesnou před hrudník tak, aby palce směřovaly do jeho středu. Po třetím nádechu zůstanou spojené ruce nahoře, s výdechem začneme odlepovat ze země pravou nohu, která se zvedá do chvíle, než skončí stehno rovnoběžně se zemí. Pokud je to těžké, může se noha zastavit i níže, případně se opírat palcem o zem. Jak noha stoupá vzhůru, dlaně klesají zpět před hrudník. Boky jsou stále v jedné rovině. Prodýcháme, potom s nádechem jdou ruce opět vzhůru nad hlavu a s výdechem se uchopíme pod kolenem a přitáhneme jej k hrudníku. Chvíli setrváme, stojná noha může být lehce pokrčená. Poté s dalším nádechem uvolníme, vracíme nohu na zem a ruce zpátky podél těla.

Poloha stromu

Dále provedeme polohu stromu. Opět můžeme vložit třikrát nádech, výdech. Spojené dlaně necháme před hrudníkem, s výdechem zvedáme ze země pravou nohu a zapřeme pravé chodidlo o vnitřní stranu levé nohy tam, kde dosáhne. Dlaně stále spojené před hrudníkem. Jakmile cítíme, že jsme stabilní, pomůžeme noze a dáme ji výše, případně umístíme patu do třísla do místa, kde pěkně drží a neklouže dolů. Prodýcháme a poté s nádechem zvedáme ruce vzhůru, kde vytvoříme stromu pomyslnou korunu. Ruce rozpojíme, roztáhneme a vnímáme energii, volnost a svobodu.

Bojovník tři

Následuje poloha bojovníka číslo tři. Pravou nohu zanožíme, zapřeme vzadu palcem o zem a dostaneme se do polohy výpadu. Vepředu nejde koleno před špičku, stehno je rovnoběžně se zemí. Spojíme dlaně a snížíme trup lehce do šikma a dopředu. Představíme si, že jsme šíp, který se někdo chystá vystřelit. Jakmile jsme stabilní, začneme odlepovat pravou nohu ze země a zároveň trup snižujeme stále dolů. V konečné fázi je pravá noha i trup rovnoběžně se zemí tak, že tvoří přímku. Najdeme si svou polohu v poloze a setrváme tam, kde je to příjemné. Prodýcháme, s výdechem se poté vracíme zpět.

Celou sestavu provedeme i na druhou nohu.

Závěrečná relaxace

Na závěr odpočineme v poloze dítěte, kde necháme ruce před tělem, dlaněmi obrácené do země. Zakončíme v poloze šavásany, kde v sobě necháme doznít pocity z rovnovážného cvičení.

 

  • autor: Kateřina Lukášová
  • www.sadhak.cz
  • foto: Shutterstock.com

 

Objednat předplatné