Novinky 11. 11. 2016 PDF Tisk

Devět let s JÓGOU DNES

Jak se zrodila Jóga DNES? Jak se vyvíjela a vyvíjí? Kdo se o ní stará? Kde se čerpá inspirace? Pokud vás toto všechno zajímá..zde je náš příběh :)

Devět let s JÓGOU DNES

Časopis s příběhem

Mám myšlenku, za kterou si stojím, a realizuji ji i dříve, než bych domyslel vše, co s tím souvisí.“ A tak začal i příběh časopisu Jóga Dnes, dříve novin Get In Balance, dodává Václav Krejčík, jeden ze zakladatelů časopisu. Druhý ze zakladatelů, Jakub Šamberger, a šéfredaktorka Kateřina Ondroušková, kteří společně stáli u zrodu, dodávají: „Oba jsme se snažili Vaškovi vysvětlit, jaké sousto je vydávat noviny (nyní časopis). On měl svou vizi a jasnou představu, co chce. Chtěl říkat a šířit jógovou volnost v časopise, a tak vůbec neuvažoval, že by to nebylo možné, nebo, že bychom to snad nezvládli. Nikdo z nás neměl zkušenost, ale právě to bral jako výzvu,“ dodávají jeho kamarádi a současně spolupracovníci Kateřina a Jakub. Jakub se přikláněl k ideji jít do toho a Kateřina, která si jediná uvědomovala, co to bude za práci, se snažila mluvit dostatečně nahlas, ale Vašek s Jakubem jako by ji neslyšeli. Od myšlenky netrvalo dlouho a začaly se rodit zimní noviny Get In Balance 2007/2008. První osobností v rozhovorech byla na přání Vaška Helena Vondráčková. Rozhovory o životě a vztahu k životu zůstávají stále oblíbeným čtením čtenářů Jóga Dnes. Za celou historii můžeme jmenovat Magdalénu Dietlovou, Evu Jiřičnou, Marii Rottrovou, Jana Potměšila, Jaroslava Duška, Tatianu Vilhelmovou, Jana Pirka a mnoho dalších osobností.

V lednu 2008 vyšly první noviny o józe a životním stylu Get In Balance (zima) a historie se otevřela. “Když jsme dávali dohromady archiv pro naše čtenáře, měli jsme problém zjistit, kdy jsme opravdu vyšli. Noviny jsme začali zpracovávat již v zimě 2007 a vydali je v lednu 2008. A tak jsme se spletli o rok, protože naše představa byla, že jsme vyšli až v zimě 2008/2009”, dodává Václav. Dva roky jsme vydávali noviny s názvem, kterému moc lidí nerozumělo. „Nebylo jasné, co si pod názvem Get In Balance představit, jen já věděl, co říkám tímto názvem,“ vzpomíná Václav Krejčík. „Náš kamarád říkal, co za schizofrenní logo Get In Balance to máme, a co to vlastně je. Já ho však neslyšel a stále razil svou ideu.“ Všechno je třeba, aby fungovalo i ekonomicky, přinejmenším, aby to vydělalo na náklady související s provozem. Noviny se rozdávaly zdarma v nákladu 40 tisíc kusů, a to táhlo vydávající firmu dolů. „Vůbec jsme ekonomiku neřešili, my byli nadšení a vydávali jedno číslo za druhým s intenzitou čtvrtletníku,“ uvádí Jakub Šamberger. Ostatní aktivity firmy pokrývaly ztrátu novin, a vedení firmy si to vůbec neuvědomovalo. Prostě se bavili vydáváním, učili se vše za provozu, a tak i dělali chyby. Je pravdou, že na chybách se člověk nejvíce naučí. I když to bolí, tak to prostě bývá. V jednu chvíli začalo vadit vydavatelům, že věci zdarma v Česku nefungují. Tým podával kvalitní informace, autoři se snažili tvořit kvalitní texty a po novinách se šlapalo tam, kde se rozdávaly. To byl zásadní zlom, který vydavatele přiměl ke změně strategie.

Jarním číslem 2010 byl změněn název novin na Jóga Dnes, stanovila se cena a noviny šly na stánky. Moc úspěchu z hlediska prodejnosti neměly, ale ekonomicky už tak negativně nepůsobily na chod firmy. Stále jsme přemýšleli a diskutovali o smyslu vydávání a jejich budoucnosti. „S létem 2010 jsme měli už jasnou strategii. Buď skončíme, nebo začneme přemýšlet a tvořit, aby všechny energie do novin byly vzájemně propojené, to znamená, že náklad se musí začít rovnat příjmu. Musíme zabrat a přidat, chceme-li noviny vydávat dál. Jinak nás potopí ke dnu,“ dodává Václav Krejčík. Formát novin špinil ruce a chtěly-li se smysluplně udržet na trhu, muselo se něco změnit. Vašek dodává: „Já se nevzdávám. To už musí být opravdu něco, kdy vím, že to nemá smysl. A noviny byly mé dítě. Přeci je nepohřbím. Má víra byla silná a stále je.“ Opět se nebáli riskovat, změnili formát na časopis a vše začalo od znova. „Když to tak vnímám, vydávání bylo o zvednutí časopisu z finanční ztráty, abychom měli na platy, tiskárnu a jeho zviditelňování. O víc nešlo. Bylo výborné, že jsme měli podporu lidí, kteří si noviny a postupně časopis oblíbili a četli ho. Psali nám, že ho nevyhazují a že je v něm co číst. To nás podporovalo a za to bych chtěl poděkovat,“ dodává Jakub.

Grafička, šéfredaktorka i oba vydavatelé jsou spolu od začátku. Učí se za pochodu a tvoří s láskou svůj příběh. Jsou spolu rádi, umí si říci své názory a také se naučili vzájemné komunikaci, když se třeba někomu něco nelíbí. Kateřina poskytuje časopisu duši, jazykovou kulturu a umělecké cítění. Eva, grafička, dělá každým novým číslem kus krásné práce, kterou čtenáři oceňují. Jakub, hlavní art director, si hraje s fotkami, hledá, hledá a hledá. Ve své redakci si vyvěšují návrhy titulek a stránek z každého vydání a nechávají je na sebe působit. Pak se třeba vše zmačká a začne nanovo. Jako produkce přibyla do redakce Katka Bílková, dlouholetá kamarádka a managerka Energy Studií, která ladí focení s pány fotografy: Markem Kučerou a Pavlem Nesvadbou. O předplatitele a také sociální sítě se systematicky stará Míša Bebová, která kromě toho, že je autorkou textů o výživě, komunikuje, když předplatné není třeba doručeno. Také o tiskárnu, distribuci a ekonomiku se musí někdo starat. A to je práce Vaška. Nejdříve to nechtěl dělat, bránil se tomu a hledal na to lidi, než pochopil, že toto je právě jeho úkol.

Jsou tým v pravém slova smyslu. Uprostřed zájmu stojí kvalita textů, krása a umění předávat slova bez omezení jedné školy, osoby nebo kohokoli. Všichni milují svobodu a tvorbu, kterou vyjadřují v každém vydání Jóga Dnes, která i jejich údivem vychází nyní jako dvouměsíčník a na 116 stranách. Kateřina dodává: „Tomu jsem opravdu nikdy nevěřila, ale kluky jsem podporovala. V časopise je kus nás a energie všech našich autorů, kteří mají co říci. Naším cílem je to, co v současné době ubývá. Kvalitní obsah informací, tematické zaměření, ale ne zcela úzké, bohatá inspirace jak pro širokou čtenářskou veřejnost, tak pro lidi, jdoucí do hloubky, nebo ty, kteří hledají inspiraci k zamýšlení se a k diskusi. Naším cílem není jedna cesta, ale duha, která září a vábí… v našem případě ke čtení. A to si myslím, a musím neskromně říci, že se nám daří i podle pozitivních ohlasů čtenářů a naší velké předplatitelské základny.

Podtitulem časopisu je Krása vychází zevnitř, to je naše motto, říká Vašek. Chceme inspirovat v hledání uvnitř, inspirovat k uvědomování si, že všichni můžeme dělat to, co máme rádi a co nás baví. Myslím si, že časopis Jóga Dnes je důkazem, že je třeba objevit sílu uvnitř a věřit si. Pak můžeme zdolávat i nedostižitelné vrcholy. Je to stejné jako s náročnou pozicí. Očima se jí leknete, ale věříte-li si, jste v ní a ani nevíte jak.

 

Na oslavu devátého výročí jsme pro vás otevřeli archiv Get in Balance a Jóga DNES. Vydání od roku 2008 až do roku 2012 jsou ke stažení zdarma! Celý archiv naleznete ZDE

 

  • autor: Pavla Maříková
  • zdroj fotky: Joga dnes

Objednat předplatné