Zdraví 10. 08. 2019 PDF Tisk

Bylinky a jóga pro klidný spánek

Vhodná strava, pitný režim, ale i bylinky nebo jógové ásany – to vše má vliv na proces usínání a navození relaxace....

Bylinky a jóga pro klidný spánek

Mám kamaráda, o kterém říkáme, že uléhá na postel, a než dopadne, spí. To se mi nestává, jsem, bohužel, úplně opačný případ. Dlouho se převaluji, snažím se zahánět vtíravé myšlenky, nemyslet na to, co bylo, bude a proč. Pokud se mi náhodou podaří usnout hned, jsem ve tři ve čtyři ráno vzhůru a převalování pokračuje. Zakazuji si pohled na budík, protože to pak ještě počítám minuty do jeho zazvonění. Samozřejmě těsně předtím stihnu usnout, takže ranní vstávání je pro mě peklo. Že to také znáte? Co s tím? Mám několik rad, ale podle vlastních zkušeností vím, že to nejtěžší a nejdůležitější je odhodit myšlenky. Pomáhají mi při tom bylinky a jóga.

Životospráva a bylinky

Uléhat s kručícím žaludkem a pocitem hladu není příjemné, večeře má své opodstatnění, ale musíme myslet na to, co jíme. Neexistuje žádný konkrétní čas, kdy jíst naposledy, to se odvíjí vždy od toho, v kolik hodin se chystáte do postele. Ideální doba je asi tři až čtyři hodiny před spaním. Pokud ráno míváte nepřekonatelný hlad, můžete si dopřát menší jídlo i hodinu před usnutím, ale o to důležitější je zvolit správně. Nevhodná jsou jak těžká tučná a kořeněná jídla, tak sladkosti. Ty vám rozkolísají hladinu inzulinu a vy se budete v noci častěji budit. Pozor dávejte i na to, co pijete. Může se zdát, že po alkoholu se lépe usíná, ovšem tělo má starosti s odbouráváním etanolu a o regeneraci nemůže být ani řeč. Častěji se tedy budíme a býváme unavení. Káva, černý a zelený čaj či coca-cola jsou další nevhodné nápoje. Na každého mohou působit jinak. Mně například káva nevadí, ale vím, že zelenému čaji se musím již od odpoledních hodin vyhnout.

Naopak pomoci mohou některé bylinky. Mezi ty nejúčinnější patří meduňka lékařská. Meduňka posiluje nervovou soustavu, působí sedativně a kromě dalších kladných vlastností má výborný vliv na kvalitní spánek. Je to bezpečná bylinka, meduňkový čaj před spaním můžete podávat i seniorům a dětem, dokonce se nemusíte bát pít ji i v těhotenství. Další trvalkou, která pomáhá proti nespavosti, je kozlík lékařský. Ten je známý především svým mohutným aromatickým kořenem. Napomáhá kvalitnějšímu spánku a také ho prodlužuje. Užívá se jako čaj nebo ve formě kapek (prodávají se také jako kapky valeriánské nebo baldriánské). Nutno dodat, že negativem je specifická „vůně“ kozlíku, která nebývá pro mnoho lidí akceptovatelná. Naopak příjemnou vůni má levandule, která patří mezi nejoblíbenější bylinky vůbec. Je to nejen dekorativní rostlina, ale díky vysokému obsahu silic je využívaná také v léčitelství a v kosmetice. Jde o bylinku hojivou, blahodárně působící na tělo i duši. Zbaví nás neklidu a nervozity, navodí stav dobré nálady a naladí nás na kvalitní spánek. Můžete z ní připravit čaj i zajímavou limonádu, vyrobit bylinkový polštářek do ložnice, přidat si levandulové kapky do oblíbeného krému nebo nakapat je přímo do koupele.

Jóga pro zdravý spánek

Je to podobné jako s jídlem, i k večerní praxi musíte přistupovat s rozmyslem. Víte, že jóga má mnoho stylů, a ne každý je vhodný k usínání. Například powerjóga, aštanga a obecně dynamické styly vám spánek nepřivodí. Mají za úkol vás rozehřát, rozproudit a nabít energií a tuto získanou energii je lepší využít během dne než před spaním. Mezi styly vhodné naopak patří pomalá hathajóga, jin jóga a podobné lekce. Po celodenním stresu a rozevlátosti nám pomůžou se zklidnit a zharmonizovat myšlenky.

A trocha inspirace

Položte se na záda, případně se posaďte do pohodlného sedu a… zklidněte myšlenky, pozorujte dech, netlačte do něj, dýchejte pomalu plynule nosem a pokuste se opravdu myslet jen na to, jak dýcháte. Poté můžete rozhýbat prsty na rukou, na nohou, zápěstí, kotníky, protáhnout se do dálky za pažemi a již s čistou hlavou začínáme:

Pozdrav měsíce, to jsou ony ideální večerní asány, na které bychom se měli zaměřit. Na rozdíl od Pozdravu slunce, který se cvičí ve směru vpřed a vzad a jehož účelem je nás rozhýbat a rozproudit energii, je Pozdrav měsíce zaměřen na úklonové a balanční polohy, které mají za úkol zklidnit naše rozjiskřené emoce, urovnat myšlenky a duševně nás připravit na následující den. Každá z poloh k sobě váže určitou vizualizaci, která naši jógovou praxi posouvá o stupínek výš. Nejprve projdeme celou sestavou na levou stranu, poté cvičíme vpravo. Vše pomalu s dechem, pokud možno plynule. Podrobný popis celé sestavy najdete na stránkách Jógy dnes v sekci Jógová praxe (jógové sestavy) nebo si můžete pustit video, které pro vás připravila Katarina Mikulandová.

Další cvičení už lze praktikovat přímo v posteli před usnutím:

Leh na zádech – nohy i paže kolmo ke stropu

Cvičení, které je lékem proti všem potížím ducha a duše. Snižuje a stabilizuje příliš vysoký krevní tlak, obnovuje duševní a tělesnou harmonii a zbaví vás neklidu. Ležíme na zádech a zemská přitažlivost nás táhne dolů. Zvedneme pravou paži kolmo, necháme ji zapadnout do ramene, nadechneme se až do špiček prstů, vydechneme, a všechnu energii necháme plynout směrem k srdci. Nádech s výdechem opakujeme pětkrát. Pravá paže zůstává nahoře a my zvedneme levou nohu, necháme ji zapadnout do kyčle, opět se soustředíme na dech, který plyne z pravé paže a levé nohy směrem k srdci. Stejným způsobem postupně přidáváme levou paži a nakonec i pravou nohu. Energie za pomoci dechu nyní proudí celým tělem.

Masáž břicha ve směru hodinových ručiček

Ležíme na zádech a pomalými pohyby masírujeme bříško ve směru hodinových ručiček. Stimulujeme si lymfatický systém, zbavujeme se nežádoucích plynů a podporujeme rychlejší trávení. Vyženeme vše špatné, co by nás mohlo během noci rozptylovat. Nežádoucí je příliš velký tlak. Jen v klidu dýcháme a energie a teplo z naší dlaně se nám rozlévá do celého těla.

Mudra pro zdravý spánek

Mudra se provádí oběma rukama současně. Pravý palec se dotýká špičky pravého ukazováčku, palec levé ruky se dotýká špičky levého malíčku. Pohodlně ležíme, ramena máme uvolněná podél těla. Jakmile si naše prsty na novou pozici zvyknou, protáhneme ostatní volné prsty rovně směrem ven.  Mudra se provádí sedm minut třikrát denně. Před spaním ponechte ruce v tomto postavení až do usnutí.

Namasté a dobrou noc!

 

TIP

Video na Jóga Virtual: Jóga pro klidný spánek "sladké sny".

 

 

Objednat předplatné