Životní styl 06. 01. 2015 PDF Tisk

Kraniosakrální terapie

Příjemná a relaxační metoda typu jemná energetická masáž, ale hlavně velmi účinnou léčebnou i preventivní metodu pro dospělé i malé děti na celou škálu potíží, se kterými si klasická medicína neví rady.

Kraniosakrální terapie

„Marie mi pokládá ruce na tělo tak, že se mě sotva dotýkají, tiše je tam nechává ležet, jako by na něco vyčkávala. Vnímám lehký a přitom pronikavý dotek, mým tělem se šíří teplo … je to jakoby se dotyk stal mou součástí. Někde uvnitř mě dochází k uvolnění napětí, cítím příliv energie…“

Michal, klient, v dospělosti úraz hlavy následkem pádu

 

Pro mne osobně je veškerá dosavadní práce s kraniosakrální terapií každodenní výpravou do podstaty poznávání člověka, do hlubin našeho bytí.

Kraniosakrální terapie se zaměřuje na to, jak člověk funguje na fyzické, psychické a spirituální rovině.

Představuje efektivní možnost uzdravení opatrnou podporou (často pouze mentální) pohybu mozkomíšního moku, nacházejícího se v mozku a míše, abychom tím posílili mozek, míchu a nervový systém jako celek.  

Jde nejen o velmi příjemnou a relaxační metodu typu jemná energetická masáž, ale hlavně velmi účinnou léčebnou i preventivní metodu pro dospělé i malé děti na celou škálu potíží, se kterými si klasická medicína neví rady, a to zejména psychosomatického původu.

S klienty řeším nejrůznější příčiny, jež měli vliv na disharmonii jemného rytmického pohybu tkání, mozkomíšního moku a tekutin v těle (primární respirace), může to být zranění, stresová situace, trauma, špatné stravování, genetické a psychologické faktory. Častou příčinou stagnace je fyzické zranění – nárazy, pády, nehody, jizvy po operacích. Člověk obvykle v okamžiku traumatu prožívá nějaké silné emoce (strach, vztek apod.), energie této emoce zůstává v těle uvězněná, vzniká tzv. „energetická cysta“, tok energie je v místě cysty blokován, na fyzické úrovni v tomto místě klient pociťuje bolest, někdy až chlad.

Velmi ráda pracuji s dětmi. Nejmenší děti reagují na kraniosakrální terapii celkem rychle. Zároveň však mají často problémy zůstat nějakou dobu v klidu, a tak léčbu aplikujeme ve více za sebou následujících sezení a často ji kombinuji s využitím zvukové terapie (muzikoterapie). Častou příčinou oslabené potence v rytmech primární respirace u novorozence je prožité trauma matky během těhotenství nebo těžký porod.

Ráda bych zde zmínila případ mého nejmenšího klienta. Když ke mně maminka poprvé přinesla Tadeáška, bylo mu necelých pět měsíců. Dětská lékařka u něj diagnostikovala snížený svalový tonus, chlapec se nedokázal přetočit na bříško. Trpěl pláčem a častými záchvaty vzteku.  Narodil se po plánovaném termínu porodu a porodní bolesti byly uměle navozené. Při ošetření napětí především v čelní kosti a spodině lebeční a protažením plen míšních se u chlapce po třech setkáních podařilo dosáhnout povolení tkání, začal být méně plačtivý, pohybově aktivnější a výborně přibíral na váze.

U dětí kraniosakrální terapie může vyřešit například: dýchací potíže, astma, alergie, záněty dutin a středního ucha, poruchy učení, koncentraci, hyperaktivitu, epilepsii, apod.

U dospělých se zlepšení zdravotního stavu projevuje: u prožitých traumat, bolestech kloubů a páteře, u bolesti hlavy, migrén, bolesti žaludku a při problémech s trávením, PMS, vysoký a nízký tlak, problémy s otěhotněním, chronická únava.

Kontraindikací je nedoléčený úraz a čerstvá operace hlavy či páteře a také nedávná mozková příhoda, mozková mrtvice (do 4 měsíců po) a také podezření na krvácení do prostoru lebky. Žádné jiné kontraindikace nejsou známy. Po úplném doléčení výše zmíněných příhod, nemocí, úrazů a operací je naopak kraniosakrální terapii velmi vhodné a užitečné zařadit. Terapeut pracuje zásadně vždy v souladu s biorezonancí těla a kraniosakrálního rytmu a nikdy nejde proti němu, do ničeho jej nenutí, vždy mu pouze pomáhá sladit se do rovnováhy, a tím upravit tělesné pochody a nervovou soustavu tak, aby nadále organizmus pokračoval sám nově a správně.

Kraniosakrální terapie se provádí na lehátku, klient je oblečen v pohodlném oblečení a leží na zádech. Jde o fyzioterapeutickou léčebnou a preventivní metodu.

Doporučuji sérii návštěv v odstupu 1 až 3 týdnů po 60 až 90 minutách do odeznění potíží. Preventivně na zvýšení imunity, proti stresu či depresím a na celkové vyvážení vnitřní harmonie 1x měsíčně nebo méně často. Ve výjimečných akutních případech je nutno zpočátku i vícekrát týdně.

  • autor: Marie Kolínová, terapeut, Centrum zdraví Maják, Praha
  • www.majakzdravi.cz
  • zdroj fotky: Marie Kolínová

Foto: Stimulace kraniosakrálního rytmu pomocí lebeční pumpy. Tato technika je obzvláště důležitá pro všechny potíže v oblasti hlavy, krku a šíje. Pomáhá při problémech souvisejících s funkčními poruchami mozku. 

Objednat předplatné